Kalkandelen’de Alaca Derneği kuruldu

Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde kültür, sanat ve eğitim alanlarında çalışmalarda bulunmak amacıyla Alaca Derneği kuruldu.

Alaca Derneği yönetimi tarafından TİMEBALKAN’a yapılan açıklamada, Kalkandelen şehrinin, köklü bir geçmişi olan, medeniyetimizin geliştiği, kültürlerimizin yeşerdiği, maneviyatımızın güçlendiği eşsiz şehirlerimiz arasında yer aldığı belirtildi.

Kalkandelen’de, geçmişten bugüne ruhu yansıtan tekke, köprü, hamam, kale ve camiler gibi, atalarımızdan kalan kültür mirasının yaşadığı kaydedilen açıklamada, “Bunların en başında ise kasabamızın ruhunu adeta konuşturan Alaca Camii gelmektedir. Dünyanın en güzel camileri arasında yer alan, ata yadigarı gurur kaynağımız Alaca Camii’nden esinlenerek derneğimizi kurduk.” denildi.

Alaca’nın bir başka manasının ise yan yana duran, yan yana durduğu halde kendi rengini, parlaklığını koruyan, özünden ödün vermeyen demek olduğu anımsatılan açıklamada, “Camimiz de bunun eşsiz örneğini ve güzelliğini temsil etmektedir. Bu topraklarda yaşanan onca yıkıma rağmen kendisi olarak kalmayı başarmış nadir örneklerimizdendir. Kasabamızın ortasında, Pena nehrinin kıyısında, İsa Bey Hamamı’nın sağında, Şar Dağı eteklerinde bulunan, yegane taş köprümüzün karşısında “kendiniz olmaktan korkmayınız” dercesine bize gülümsemektedir. Biz de, bizi biz yapan değerlerimizi yaşatmak adına hem çok kültürlü bir ortamda saygı kuralları çerçevesinde var olmak, hem de kendi adını koruyabilmek adına “Kasabalı” kültürünü yaşatmak için bu yola çıktık.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kasabalı, herkesi kucaklayan, merhametle yaklaşan, çıkardan uzak, insana insanca davranan, insan ve insani olana yakın demektir. Tüm bu değerleri hem kendimize bir kez daha hatırlatmak, hem de yeni nesillere taşımak adına bu yolculukta Kasabalılar olarak beraber yürümeye ihtiyaç duymaktayız. Ancak, beraber yürüyebilirsek “BİZ” olabilmenin huzuruna erişecek, eski günlerimize kavuşmuş olacağız. Kasabamıza ve tüm gönül dostlarımıza hayırlı olmasını niyaz ederiz.”

Yeni kurulmuş olmasına rağmen faaliyetlerine hızlı bir şekilde başlamış olan Alaca Derneği’nin ilk çalışması Kur’an-ı Kerim’i Kalkandelenli ailelere dağıtmak oldu.

Bu faaliyetin ardından Alaca Derneği yöneticileri Türkiye Diyanet Vakfı ile ortaklaşa “mukabele” programı düzenledi. Dernek yöneticileri tarafından önümüzdeki günlerde farklı projelerle de derneklerinden söz ettirmeye devam edecekleri ifade edildi.

Read Previous

Ensar Derneği’nden 300 aileye Ramazan yardımı

Read Next

Kavazovic: Boşnakları yok etme planı var