Kalkandelen Yeni Hayat Derneği’nde görev değişimi

Kalkandelen’nin “YENİ HAYAT” Kültür ve Sanat Derneğinde başkanlık devir teslim töreni düzenlendi.

Kuzey Makedonya’nın en köklü derneklerinden biri olan Kalkandelen “YENİ HAYAT” Kültür ve Sanat derneğinde meclis üyelerinin katılımoya meclis toplantısı düzenlendi.

Oy birliğiyle “YENİ HAYAT” Kültür ve Sanat başkanlığına Ersoy Yusufi getirildi. 2014 yılından bu yana 10 yıl boyunca dernek başkanlığını başarılı ve gayetli bir şekilde yapan Erkan Ali resmi bir törenle görevini Ersoy Yusuf’a devretti.

Ersoy Yusuf kimdir?

Ersoy Yusuf 17 Haziran 1984 yılında Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde doğdu. İlkokul öğrenimini “Bratstvo Migyeni” ve “İstikbal” ilköğretim okulunda, orta okulunu ise Meslek Tip Lisesi, Laboratuvar Teknisyeni bölümünde, yüksek öğrenimini Kalkandelen Devlet Üniversitesinde “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünde tamamladı.

Küçük yaşlarda bağlama çalarak ilkokul faliyetlerine ve birçok proğramlara katıldı. Aynı yıllarda “YENİ HAYAT” Kültür ve Sanat derneğinin saz ekibine bağlama ile eşlik etti. Yıllar geçtikçe müziğe olan tutkusu git gide arttı ve bağlama haricinde, ud, gitar, piano, tanbur ve ritim enstrumanlarını çalmaya başladı. 12 yaşında halkın karşısına bağlama ile çıktı.

Ersoy Yusuf, Dr. Abaz Yahya ile “Semazen” ilahi grubunda ıd çalmaya başladı. Balkanlar başta olmak üzere Makedonya, Kosova, Hırvatistan, Arnavutluk, Bosna Hersek gibi birçok ülke yanı sıra Türkiye, İtalya, İsviçre, Almanya, Avusturya gibi Avrupa’nın da çeşitli ülkelerinde konserlere katıldı.”Semazen” ilahi grubunda udtan tanbura geçiş yaparak, bir kaç yıl tanbur çaldı. 

“YENİ HAYAT” Kültür ve Sanat Derneği ile birçok festivallere katıldı. Türkiye’nin çeşitli ses sanatçılarıyla tanışma fırsatını değerlendirerek ve sesinin güzelliğinden yararlanarak ses sanatçısı olarak sanat hayatına devam etti.Ses sanatçısı olarak birçok etkinliklere, konserlere katıldı.

Türkçe şarkı söylemesinin yani sıra Arnavutça halk türküleri söylemeye başlayan Ersoy Yusuf kısa süre içerisinde Türk ve Arnavutlar olmak üzere Kalkandelen’in gözde müzisyeni oldu.

Read Previous

Yunan Hava Kuvvetlerine ait F-16 denize düştü

Read Next

UNICEF Sözcüsü, Gazze’de rekor sayıda çocuğun tıbbi bakıma ihtiyacı olduğunu belirtti