Kalkandelen Müftüsü Prof. Dr. Kani Nesimi, Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi, 11 Kasım Çarşamba günü düzenlenen İslam Dini Birliği toplantısında seçimlerin ilan edildiğini ve kendisinin bu önemli göreve aday olduğunu açıkladı.

Kovid-19 salgını dolayısıyla adaylığını yazılı olarak duyurduğunu kaydeden Nesimi, “Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği Anayasa ilke ve gerekliliklerine uygun bir seçimin gerçekleşmesini dileriz. Bendeniz Kalkandelen Müftüsü olarak bu çok önemli görev için adaylığımı ilan ettiğimi sizlere bildirmek isterim!” ifadelerini kullandı.

Nesimi, “Seçimlerin İslami esaslara, Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği Anayasasına ve Reis Ulema seçim yönetmeliğine uygun olarak yapılacağına inanıyorum. Bu kurumun saygı ve hak ettiği imajını yeniden kazandırılması için bu seçimlerin özgür, adil ve şeffaf bir ortamda gerçekleşmesini temenni ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

– İslam Dini Birliği’nde seçim sürecine nasıl gelindi?

Kuzey Makedonya İslam Birliğinin bir önceki başkanı Süleyman Recepi, 27 Mayıs’ta yapılan olağanüstü toplantı sonucunda İslam Birliğinin tüzüğü doğrultusunda, başkanlık üyelerinin üçte ikisinden fazlasının oyuyla görevden alınmıştı.

Yeni başkanın seçimi için şartların uygun hale getirilmesine kadar, Recepi’nin yerine Gostivar Müftüsü Şakir Fetahu’nun vekaleten görev yapacağı belirtilmişti.

Görevden alınmasının ardından Recepi, 29 Mayıs’ta bir yazılı açıklama yayınlayarak, başkanlık görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Önceki Haber

Yunanistan’da çiftlikteki vizonlarda Kovid-19 tespit edildi

Sonraki Haber

Türkiye, Sırbistan’a mağlup oldu