Kalkandelen Belediyesi: “Uzun vadeli çöp yönetimi planı hazırlıyoruz”

2002 yılının son istatistik verilere göre, Yukarı Banisa’da 1.243, Aşağı Banisa’da ise 2.444 Türk yaşamaktadır. Sözkonusu çöpler Banisa köy halkının sağlığına zarar veriyor. Ne yazık ki, Kalkendelen Belediyesi’nden gelen cevap ve Gostivar Belediyesi’ndeki sessizliği göz önünde bulundurduğumuzda kısa zamanda vatandaşlarının haklı taleplerinin karşılanacağına dair herhangi bir somut proje gözükmüyor.

Haber: Hüsamettin Gina

Aşağı Banisa, Yukarı Banisa ve çevre köyleri günlerdir, köylerinden sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan ve köylere taşan pisliklere bir çözüm bulunması için Rusino Çöp deposunu protesto ediyor. Köylülere göre Rusino Çöp deposu Avrupa standartlarına göre değil, dolayısıyla havayı kirliliğine sebep oluyor.

13295122_1137562586296509_25428491_n

Aşağı Banicalı Refik Nureddin, cuma gününden itibaren çöp deposuna giden yolu bloke ettiklerini söyledi.

Refik Nureddin TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, Kalkandelen, Vrapçişta ve Gostivar belediyeleri çöpleri Rusino Çöp deposuna taşıdıklarını belirtti.
Son günlerde protestolarda azalma olduğunu kaydeden Refik Nureddin, “Kalkandelen Belediyesi artık çöpleri buraya taşımıyor, dolayısıyla protestolarda azalma var. Gostivar Belediyesi ile bir anlaşma yapıldı. Şimdi sadece Gostivar Belediyesi’nin çöplerine izin veriyoruz. Eğer anlaşma bozulur ise ve Kalkandelen Belediyesi tekrar çöplerini buraya taşırsa yine sokaklara döküleceğiz” dedi.

Refik Nurredin, Rusino deposunun bulunduğu yerde, hava kirliliğinin önlenmesi için geri dönüşüm fabrikasının kurulması gerektiğini vurgulayarak, “Bu iş Ekoloji Bakanlığı’na düşüyor. Ama maalesef herhangi bir girişimde bulunulmadı” ifadelerini kullandı.

13289005_1137562582963176_1587688281_n

“Vatandaşların taleplerini göz önünde bulunduracağız”

Kalkandelen Komünal Kamu şirketinden alınan bilgilere göre belediye günlük olarak düzenli bir şekilde çöplerin yönetimi çalışmalarına devam ediyor. Geçmişte olduğu gibi çöplerin Rusino Çöp deposuna taşınması ile ilgili sorunlar yaşandığında Üsküp’ün “Drisla” Çöp deposuna taşındığını belirtiyorlar.

Kalkandelen Belediyesi’den TİMEBALKAN’a yaptıkları açıklamada, “Kalkandelen Belediyesi çöp yönetimine ilişkin uzun vadeli bir çözümün bulunması için yoğun çalışmalar yapıyor. Makedonya Cumhuriyeti’nde çöp yönetiminin bölgesel düzeyde yapıldığı gerçeğini dikkate alarak belediyemiz Rusino Çöp deposuna giden yolu bloke eden vatandaşların taleplerini göz önünde bulunduracak. Talepleri ise Polog Bölgesinin Kalkınma Merkezi çerçevesinde yorumlayacağız” ifadelerini kullandılar.

Konu ile ilgili Gostivar Belediyesi’nden de bilgi almak istedik. Ancak Gostivar belediyesi sorularımıza henüz cevap vermedi.

Oysa ki, Belediyenin en küçük bir etkinliği ile ilgili TİMEBALKAN’a devamlı e-posta geldiğini belirtmemiz gerekiyor.

13288986_1137562579629843_757509980_n

Çöpler Banisa köyünde yaşayanlara büyük zarar veriyor. Gelecek kuşakların da sağlık problemine neden olacak bu çöp sorunu karşısında köy halkı birleşterek uzun vadeli bir çözüm bulunması için direniyorlar. Ancak Kalkendelen Belediyesi’nden gelen cevap ve Gostivar Belediyesi’ndeki sessizliği göz önünde bulundurduğumuzda kısa zamanda vatandaşlarının haklı taleplerinin karşılanacağı gözükmüyor.

2002 yılının son istatistik verilere göre, Yukarı Banisa’da 1.243, Aşağı Banisa’da ise 2.444 Türk yaşamaktadır. Ne yazık ki,  siyasi nedenlerden dolayı basit bir istatistik operasyonu olan nufüs sayımı yapılamıyor.

Read Previous

Putin enerji gündemiyle Atina’da

Read Next

AB Makedonya için ciddi şekilde endişeli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *