Kahvesiyle ünlü Bosna’nın otantik çay evi de ilgi çekiyor

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da açtığı otantik mekanda 53 çeşit çay yapan Hüseyin Dzirlo, dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlıyor.

Henüz çocuk yaştayken babasının, ikiz kardeşiyle kendisine “biriniz çaycı, diğeriniz marangoz olsun” öğüdünden yola çıkarak tarihi Başçarşı’nın hemen yanı başındaki baba yadigarı evin alt katında küçük bir çay evi açan Dzirlo, kahvesiyle ün salmış Bosna Hersek’in nadir çaycılarından biri.

Mütevazi mekanında Afrika’dan Amerika’ya, Asya’dan Avrupa’ya, birçok coğrafyadan tedarik ettiği çay çeşitlerini müşterilerinin beğenisine sunan Dzirlo, 2012 yılında açtığı çay evini eski mobilyalar, duvar kağıtları ve antika eşyalarla da donatmış.

Otantik mekanına dünyanın hemen her ülkesinden turistlerin farklı çayların tadına bakmak için tekrar tekrar çay evine geldiğini, en çok da Türk turistleri ağırladığını dile getiren Dzirlo, bazı turistlerin sadece fotoğraf çekmek için bile mekana geldiğini kaydetti.

Çaylarına özel isimler veriyor

Çaylarını misafirlerine farklı bardak veya fincanlarda servis eden Dzirlo, aynı zamanda çaylarına özel isimler de veriyor.

Dzirlo, konuklarının en çok çikolata ve badem karışımı çayı sevdiğini aktararak, “Afrika Güzeli olarak isimlendirdiğim bu karışımı, Arap yarımadasından getirttiğim özel küçük bardaklarda servis ediyorum” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

İklim değişikliğini önleyecek Paris Anlaşması kabul edildi

Read Next

Balkanları Fetheden Aziz

55 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *