Kahveci: “Türkiye’nin Makedonya’ya ekstra ilgi göstermesi gerekiyor”

12- 13 Mayıs 2016 tarihleri arasında MATTO heyeti Ankara’da resmi temaslarlarda bulundu. temaslarla ilgili TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulunan MATTO Başkanı Tuna Eyüp Kahveci başarılı bir toplantı gerçekleştiğini vurguladı.

Haber: Aydın Davud

MATTO heyeti Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’la yapılan görüşmelerde MATTO’nun Batı Balkanlarla yaptığı çalışmaları aktardıklarını vurgulayan Kahveci, “Sırbistan, Arnavutluk, Makedonya ile alakalı hazırlamış olduğumuz ülke raporlarını sunduk” dedi.

index1

Kahveci, “Başarılı bir toplantı oldu. Umuyoruz ki bundan sonraki dönemde Türkiye’nin Batı Balkanlara yaklaşımı stratejik bir çerçevede söz konusu olacak, özellikle Makedonya ile olan ilişkiler çok önemli. Biz Makedonya’nın bu içinden geçmek olduğu süreçte de Türkiye’nin ekstra ilgi göstermesi gerektiğini, gerek yatırım gerek tecrübe aktarımı konusunda Türkiye’nin Makedonya’ya ekstra bilgi göstermesi gerektiğini ifade ettik. Dost ve kardeş Makedonya devleti ile onun dostu olan Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin bundan sonra daha farklı olacak kanaatini taşıyoruz” şeklinde konuştu.

index2

Makedonya’nın ihtiyacı olan yabancı yatırımı Türkiye’nin kapatması gerekiyor

Makedonya’nın ihtiyacı olan yabancı yatırımı Türkiye’nin kapatması gerektiğni belirten Eyüp Kahveci, görüşmelerde Türkiye’den yatırımcı gelmesi konusunda da bir görüş birliği söz konusu olduğunu vurguladı.

Kahveci, “Tekrar özetlicek olursak eğer, Batı Balkanlar bölgesi ve Türkiye arasındaki stratejik ekonomik işbirliğinin detayları görüşüldü ve içinde geçirilmekte olan süreçte Makedonya Cumhuriyetine Türkiye’nin bundan önceki dönemde daha farklı, daha yoğun bir ilgi göstermesi gerektiği paylaşıldı” ifadelerini kullandı.

MATTO heyeti Ankara’da, Makedonya Ankara Büyükelçisiyle de görüşmeler gerçekleştirdi.

Kahveci açıklamanın sonunda MATTO’nın Ankara ziyaretleri kağıt üzerinde oldukça başarılı geçtiğini belirterek “umuyoruzki bu uygulamada da başarıya dönüşür o zaman biz bundan mutlu olacağız” dedi.

Read Previous

Bеşiktaş’ın şampiyonluğu Prizren’de coşkuyla kutlandı

Read Next

Genç işadamları Üsküp’te yatırım fırsatlarını değerlendirdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *