Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun

“Ensar” ve “Köprü” Derneği 24 Kasım Öğretmenler günü vesilesiyle bugün bayan öğretmenleri ağırladılar. Dördüncü kez düzenlenen geleneksel törene Üsküp İlköğretim okulları öğretmenleri katıldırlar.

IMG_4236

“Köprü” derneği adına selamlama konuşmasını yapan Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin “öğretmenler bugün sizin gününüz, bizde sizlere teşekkür ediyoruz. Çünkü siz geleceğe sadece doktorlar mühendisler, avukatlar değil, geleceğe insan yetiştiriyorsunuz. O sef ve tertemiz miniklerden nasıl doğru insan olur öğretiyorsunuz”, diye konuştu.

IMG_4213

“Ensar” Derneği adına konuşan “Ensar” Kız Öğrenci Yurdu Müdüresi Kadriye Süleyman, 2012 yılında ilk olarak “Ensar Kız” Yurdunda başlattıkları Öğretmenler Günü kutlamasının geleneksel hale gelmesinden memnun olduklarını söyledi.

IMG_4195

Öğretmenler Günü kutlamasına gösterilen yoğun ilgi nedeniye bunu geleneksel hale getirerek Üsküp’te ders veren Türk öğretmenleri ve okul idarecilerini bir araya getridiklerini belirten Kadriye Süleyman “Bu yıl Köprü Derneği ile ortaklaşa düzenlediğimiz etkinliğe Tefeyyüz, Penko, Yaşar Bey, Yosip Broz Tito ve Fidani okullarıda ders veren ve emekli öğretmenlerimiz katıldı. Bu etkinliği düzenlemekteki amacımız öğretmenleri hasbihal etmek, aramızdaki bağları kuvvetlendirmek, unutulmadıklarını hisettirmek, dayanışmayı güçlendirmektir”, dedi.

Öğretmen ailede unutulmayan bir kişidir

Emekli öğretmen İsmiye Şaban’ın 34 yıl öğretmen ve 4 yıl müdür olmak üzere “Tefeyyüz” ilköğretim okulunda toplam 38 yıl çalışma hayatı var. “Tefeyyüz” İlköğretim okulunda geçirdiği 8 yıllık öğrencilik dönemini de eklersek yarım asrını “Teffeyüz” ilkokulunda geçiriyor. Tecrübesi, zerafeti, bilgi ve birikimi ile tam bir eğitim çınarı.

Bugün TIMEBALKAN ile duygularını paylaşan İsmiye Şaban, 24 Kasım Öğretmenler Gününü Atatürk’e borçlu olduklarını belirterek “burada olmaktan çok mutluyum. Bizi bir araya getiren “Ensar” ve “Köprü” derneğine çok teşekkür ediyorum. Burada tanıdığımız ve tanımadığımız öğretmenlerle bir araya geldik, sohbet etme fırsatı bulduk”, şeklinde konuştu.

IMG_4253

Öğretmen kelimesi onun için neyi ifade ediyor sorusuna cevaben İsmiye Şaban, “Öğretmenler hangi devlette olursa olsun. En önemli unsurlardan biridirler. Öğretmenler öğrenci hamurunu yoğurur yoğurur ve becerirse çok güzel bişey meydana çıkar. Yoğuramazsa kalır, ve o hamurden hiçbirşey elde edilmez. Bununla şunu söylemek isterim. Biz öğretmenler bize verilen bu canlı maddeleri, çocukları terbiye eder, eğitir, öğretir ve hem topluma hem aileye çok iyi insanlar yetiştiririz. Çocuk ve anne ile yapılan o üçgen işbirliğinde ailenin en kötü, en sevinçli günlerini her şeyi paylaşıyoruz. Dolayısıyla öğretmen unutulmayan bir kişidir ailede” ifadelerini kullandı.

Türklerin eğitimi dediğimizde sadece Üsküp ve Tefeyyüz İlköğretim okulu konuşulduğunu belirten İsmiye Şaban, devletimiz ve partilerimiz Üsküp dışındaki diğer okullara da daha fazla önem vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

“Ensar” ve “Köprü” Derneği yetkililerine teşekkürler

“Tefeyyüz”, “Petar Zdravkovski-Penko” ve “Yaşar Bey” İlköğretim okullarının genç öğretmenleri de bugün gerçekleşen buluşmadan çok memnun. Genç öğretmenler bugün daha tecrübeli öğretmenlerle sohbet etme fırsatı buldular.

IMG_4297

“Tefeyyüz” İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğretmeni Filiz Asani, “genç öğretmen olarak bizleri tecrübe sahibi öğretmenlerle bir araya getiren Ensar ve Köprü Derneği yetkililerine teşekkür ederiz”, dedi.

IMG_4270

“Petar Zdravkovski Penko” İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Habibe Kubur buluşmada kendi öğretmenlerini görme ve sohbet etme fırsatı yakaladığından dolayı memnuniyetini dile getirerek “çocukları çok seviyorum. Bundan dolayı öğretmenlik mesleğini seçtim”, dedi.

IMG_4311

2012 yılında “Yaşar Bey” İlköğretim Okulunda öğretmenlik görevine başladığını kaydeden Ayşe Emin, “ bu mesleğe başlama sebebim çocuklar. Onları çok seviyorum. İlk göreve başladığımda okuluzda öğrenci sayısı çok azdı. Ancak öğretmenlerin çabaları ve TIKA ile MATÜSİTEB’in desteği ile öğrenci sayısı üç kez arttı. Şimdi artık böyle bir sorumuz yok”, ifadelerini kullandı.

Hüsamettin Gina / TIMEBALKAN
Foto: Aydanur Nezir / TIMEBALKAN

Read Previous

Suriye’de Türkmenler Kızıldağ’ı rejim birliklerinden geri aldı

Read Next

Öğretmenler Gününden Bir Kare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *