Kacarska, Anayasa Mahkemesi’ndeki krize çözüm arıyor

Anayasa Mahkemesi Başkanı Dobrila Kacarska, bügün Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Meclis Başkanı Talat Caferi ve Başbakan Dimitar Kovacevski ile düzenlediği görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Dobrila Kacarska, mahkemenin 4 eksik hakimle çalışmaya gayret ettiğini ve bu durumun 6 aydır devam ettiğini söyledi.

Kacarska, “Mahkeme bu durumla ilk kez karşı karşıyadır ve her geçen gün vatandaşların girişimleri ve davaları ertelendiği için vatandaşlar zarar görmekte ve Mahkeme karar verememektedir.” dedi.

Kaçarska, hakimlerin Aralık ayına kadar seçilmemesi durumunda Anayasa Mahkemesi’nin dört hakimle çalışıp karar veremeyeceği için kesin olarak bloke edilmiş olacağını belirtti.

Bu durumun sadece Anayasa Mahkemesi’nin değil, devletin de sorunu olduğunu vurgulayan Kaçarska, destek ve kararlılıkla bu durumu daha hızlı atlatmasını beklediğini ifade etti.

Kacarska, “Anayasa Mahkemesi bağımsız bir kurumdur ve tam da mahkemenin bağımsızlığını ve itibarını koruma niyetinden dolayı, gelecekte politikacılarla gayri resmi görüşmelerimiz yoktur ve olmayacaktır. Bu nedenle, herhangi bir değişiklik, tüm itiraz ve destek talepleri hakkında kamuoyunu bilgilendireceğiz.” diye konuştu.

Read Previous

Leyla Şerif Emin, Makedonya Yazarlar Birliği Onur Kurulu’na seçildi

Read Next

15 bin 899 öğrenci Devlet Olgunluk Sınavı’na girecek