K. Makedonya’nın NATO’ya katılımının 4. yılı

Kuzey Makedonya’nın NATO’ya üyeliğinin 4. yılı etkinliği Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’nin öncülüğünde gerçekleştirildi.

Kuzey Makedonya’nın NATO’ya üyeliğinin 4. ve İttifak’ın kuruluşunun 75. yılını andığımız ülkede NATO Günleri’ni başlatan geleneksel NATO etkinliğine Dışişleri Bakanı Bujar Osmani öncülük etti.

Osmani, NATO ve AB ile entegrasyonun Rusya’nın emperyal emellerine verilecek en iyi yanıt olduğunu vurgulayarak, Ukrayna’nın yalnızca ilk durak olduğunu, sonraki duraklardan birinin de Batı Balkanlar olacağını kaydetti.

Artık Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyon süreçlerini hızlandırmanın zamanının geldiğini vurgulayan Osmani, “Kuzey Makedonya’nın NATO’ya üyeliği çok uygun bir zamanda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının başlamasından önce gerçekleşti. Böylelikle ülke sadece Bölge’nin istikrar unsuru değil, aynı zamanda ortak Avrupa-Atlantik değer ve hedeflerinin arkasında durma iradesine sahip ve hazır olan komşularımız için de bir teşvik unsurudur.” diye konuştu.

Osmani aynı zamanda transatlantik ailenin iki yeni üye ülke olan Finlandiya ve İsveç ile genişlemesini memnuniyetle karşıladı ve bu adımın İttifakı daha güçlü hale getireceği ve Avrupa-Atlantik güvenliğini daha da güçlendireceği için özellikle önemli olduğunu söyledi.

Ülkenin diplomatik teşkilatından çok sayıda temsilci, ülkenin NATO üyeliğinin 4. yıldönümünü, kolektif güvenliğe katkısını ve mevcut zorluklara ilişkin görüşlerini tebrik ederek hitap etti.

Read Previous

Kırcaalili karateci, Sırbistan’da düzenlenen uluslararası turnuvada bir altın ve iki gümüş madalya kazandı

Read Next

İngiltere’de 8 milyon istihdam yapay zeka nedeniyle risk altında olabilir