K. Makedonya’nın 3 belediyesinde seçim yapılıyor

Kuzey Makedonya’da Türk belediyesi olarak bilinen Merkez Jupa ve Mavrova-Rostuşe belediyelerinde belediye başkanlığı, Kalkandelen Belediyesi’nde ise meclis üyelik seçimi bugün yapılıyor.

Merkez Jupa ve Mavrova-Roastuşe belediyelerinde önceki seçimlerde gerekli katılım sağlanamaması nedeniyle bugün tekrarlanan belediye başkanlığı seçimleri yapılırken, Kalkandelen’de çoğunluğun sağlanmasının ardından olağanüstü meclis üyeleri seçimleri yapılıyor.

Devlet Seçim Komisyonu, 172 sandık merkezinde oy kullanacak toplam 101.174 seçmenin Merkez Jupa ve Mavrova’da belediye başkanlığı için ve Kalkandelen’deki meclis üyeleri için yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olduğunu bildirdi.

Kalkandelen’de 84 bin 72 kayıtlı seçmen 117 sandıkta oy kullanacakken, Merkez Jupa’da 7 bin 145 seçmen 16 sandıkta, Mavrova-Rostuşe’de ise 9 bin 948 kayıtlı seçmen 39 sandıkta oy kullanacak.

Merkez Jupa’da Türk Demokratik Partisi’nin (TDP) adayı Ariyan İbrahim tek aday olarak yarışıyor. Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) seçimleri boykot çağrısı yaparken Türk Hareket Partisi’nden (THP) ise seçime katılım açıklaması yapıldı.

Mavrova – Rostuşe belediye başkanlığı için iki aday yarışıyor. Yeterli katılımın sağlanamadığı için iki kez geçersiz sayılan seçimlerin başarılı olabilmesi için kayıtlı seçmenlerin 3’te 1’inin seçime katılması gerekiyor.

Kalkandelen’de meclis üyeliği için 13 listede 403 aday yarışıyor.

Bu seçimlerle Kalkandelen, Ekim 2021’deki yerel seçimlerde seçilen ve çoğunluk sağlanamaması nedeniyle Nisan ayında işlevini yitiren Konsey’in yeni bir bileşimine sahip olmalı.

Bu yılın Mayıs ayında Hükümet Kalkandelen Konseyi’ni görevden aldı ve ardından yeni olağanüstü seçimler için bir karar alındı.

Read Previous

Putin, Macron ile Ukrayna meselesini ele aldı

Read Next

Dans görüntüleri sızdırılan Finlandiya Başbakanı Marin, uyuşturucu testi yaptırdı