Kuzey Makedonya’daki Türk siyasetçiler Beycan İlyas ve Erdoğan Saraç’tan ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine sert tepki gösterdi.

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarına ‘soykırım’ demesini şiddetle kınıyorum.Amerika yerlilerine ve kölelere yaptıklarını da hatırlatıyorum.” ifadelerini kullandı.

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç da yaptığı açıklamada, “ABD Başkanının Ermenilere karşı soykırım açıklamasını, gerçeklerle bağdaşmadığı için, yalan ve iftira olduğu için tümüyle reddediyoruz ve kabul etmediğimizi kamuoyuna bildirmekteyiz. Özellikle NATO içinde müttefik olan bir ülkenin söylemesi asla kabul edilemez. Sözde soykırım iddiaları dostluklara gölge düşürmektedir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Tarihimizde utanacak hiçbir sayfamız yoktur. Geçmişimizin adaleti, hak ve hukuku tartışılamaz. ABD Başkanı gerçekleri çarpıtmak ister. Bu yüzden kendi uçağına binerken düştüğü gibi bizim de gönlümüzden her zaman için düşmüştür. O, güçlü olduğu için haklı olduğunu ima eder. Biz bunu yutmayız çünkü bizim milli ve ahlaki karakterimiz ‘’haklı olan güçlüdür’’ der.

Bu vesileyle bir daha, Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi olarak, şartlar ne olursa olsun, her zaman kayıtsız şartsız gözümüzün nuru, anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti yanında yer aldığımızı herkes tarafından bilinmesini isteriz.

Ayrıca Makedonya’daki yazılı ve görsel basının bu konuda ABD’nin yanında yer alarak bu sözde soykırım iddiası konusunda  taraf tutmasını kınıyoruz ve bütünüyle reddediyoruz.”

Önceki Haber

Bulgaristan’da 2020’ye kıyasla yılın ilk çeyreğinde ölümler % 26 arttı

Sonraki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 1.422 hasta tedavi ediliyor