K. Makedonyalı siyasilerin sosyal medya karnesi

İyi Yönetişim ve Avrupa-Atlantik Perspektifleri Enstitüsü (IDUEP) Kuzey Makedonya’daki siyasilerin sosyal medya hesaplarıyla ilgili bir analiz raporu yayınladı.

İyi Yönetişim ve Avrupa-Atlantik Perspektifleri Enstitüsü’nün (IDUEP) raporuna göre geçen yıl toplam 120 milletvekilinden 115’i Facebook’ta aktif olarak yer aldı. 34 milletvekili İnstagram’ı, 18’i de Twitteri aktif olarak kullandı.

Analize göre Makedonyalı siyasetçiler çalışmalarında sosyal ağların potansiyelini aktif olarak kullanıyor, ancak yurt içi siyasi seçkinler vatandaşlarla internet iletişimi açısından Batı Avrupa ve dünyadaki meslektaşlarının seviyesine bile yakın değil.

Geçen yıl hemen hemen her milletvekili Facebook’ta aktifti. Analiz, bir öncekine kıyasla bu yılki meclis kadrosunda dijital katılımın sayısal olarak arttığını gösteriyor.

Milletvekillerinden Panço Minov, Dragolyub Filiposki, Merita Kolçi-Kocaciku ve Stoyan Milanov sosyal medyayı tamamen kullanmıyor. Arnavut Demokratik Partisi (PDSH) Genel Başkanı ve milletvekili Menduh Thaçi ise sadece Twitter da aktif.

Analiz, 120 milletvekilinden 10’unun aynı anda Facebook, Twitter ve Instagram’ı kullandığını, sadece iki milletvekilinin 2022’de herhangi bir sosyal medyada kendi profiline/sayfasına veya kanalına sahip olmadığını gösteriyor.

Başbakan ve 20 bakan 2022 yılında Facebook’u aktif olarak kullandı. Twitter’ı 11 bakan, İnstagram’ı ise 16 bakan aktif olarak kullandı. Kabinenin yarısı yani 12 bakan 3 sosyal medya mecrasını da aynı anda aktif olarak kullandı. Sosyal medya kullanmayan tek ban Yerel Yönetimler Bakanı Risto Penov.

Read Previous

Son 24 saatte 17.904 MWh elektrik üretildi

Read Next

KFOR, Jarinje’deki barikatları kaldırıyor