K. Makedonya’daki Yunanistan Büyükelçiliği önünde “Çamerya gösterisi”

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, “Çamerya Haftası” etkinlikleri kapsamında Yunanistan’ın Üsküp Büyükelçiliği önünde gösteri düzenlendi.

Onlarca kişi, 23 Haziran’da başlayan etkinlikler kapsamında Yunanistan’ın Çameryalılara uyguladığı katliamı ve hak ihlallerini protesto etmek, büyükelçiliğe protesto mektubu teslim etmek üzere toplandı.

Gösteri nedeniyle Yunanistan Büyükelçiliği önünde yoğun güvenlik önlemi alındı, büyükelçiliğe giden yollar kapatıldı, göstericiler binaya yaklaştırılmadı.

Göstericiler Çamerya sembolleri ve Arnavut bayrakları taşıdı.

Göstericiler adına protesto mektubunu okuyan Afan Şerifi, Arnavut Çameryalıların 1944’te katledildiklerini ve Napoleon Zervas yönetimindeki Ulusal Cumhuriyetçi Yunan Birliği (EDES) tarafından soykırıma uğratılıp topraklarından kovulduklarını hatırlattı.

Dönemin Yunan yönetiminin Çameryalıları Nazi Almanyası iş birlikçisi olarak itham ettiğini ancak bunun bilimsel olarak hiçbir zaman kanıtlanmadığına işaret eden Şerifi, “Gerçek sahipleri Arnavutlar olan özel ev ve topraklara Yunanistan tarafından el konulması, Çamerya’nın Arnavut unsurundan etnik temizliğinin, Almanlarla iş birliği yapma suçlamasıyla ilgili herhangi bir gerçek tarafından desteklenmeyen bir siyasi arka planı olduğunu açıkça göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Mektuptaki taleplerini okuyan Şerifi, Yunanistan’dan Çameryalı Arnavutların evlerini ve atalarının mezarlarını ziyaret edebilmelerine izin vermelerini istediklerini aktardı.

Çameryalılara turist olarak bile Yunanistan’ı ziyaret etmelerine izin verilmeyerek tüm insan haklarından mahrum bırakıldıklarını vurgulayan Şerifi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’na, bir AB üyesi olan Yunanistan’ı Çameryalılara karşı etnik ve dini ayrımcılığı sona erdirmeye yönelik çağrılarını mektupta ilettiklerini kaydetti.

Read Previous

Hırvatistan’da küçük uçak düştü

Read Next

Ebru Şahin ve Cedi Osman’ın nikahları Ohri’de olacak