Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili adayı Beycan İlyas, Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz’da düzenlenecek olan erken genel seçimlerle ilgili TIMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

TİMEBALKAN ÖZEL

KOVİD-19 pandemisi dolayısıyla halkın sağlığını korumak için değişik bir kampanya yürüttüklerini söyleyen İlyas, “Bazı yerlerde tüm sağlık kurallarının protokollerine dikkat ederek halkımızla görüşmeler, buluşmalar yapıyoruz. Onun dışında hem kendi resmi sitemizi, hem sosyal medyayı güzel bir şekilde kullanıyoruz. Bunun için özel tanıtım videoları çektik.” dedi.

Kuzey Makedonya’daki Türk seçmeni partinize ve SDSM koalisyonuna neden oy vermeli sorusuna yanıt veren TDP Genel Başkanı İlyas, “30 yıldır siyasi sahnede varız. Son dönemlerde, 12,13 yıldır iktidarın parçası olan bir parti. Halkımıza yapabileceğimiz hizmetin en iyisini yapmaya çalıştık. Özellikle halka odaklı bir hizmet anlayışıyla siyaset yürüttük. Şüphesiz ki devletin önemli siyasi gelişmelerinden de uzak kalmadık.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliği ve Avrupa Birliği müzakere tarihinin başlamasında çok önemli değişikliklere imza attıklarını belirten TDP Başkanı Beycan İlyas, “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyerek şu ana kadar nasıl ilgilendiysek halkımızla, hizmetlerimizi nasıl verdiysek bundan sonra da vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

2016 seçimlerinde seçimlere VMRO DPMNE koalisyonu ile katılan TDP’nin bu seçimlerde SDSM koalisyonu ile seçimlere katılması hakkında görüşlerini belirten İlyas, Kuzey Makedonya’daki Türklerin ülkenin dört bir yanında yaşadığı için bu seçim modelinde tek başına seçime gitmenin riskleri olduğunu söyledi.

İlyas, “Eğer ki Türkler bir bölgede veya birkaç bölgede daha konsantre olsaydı eminim ki tek başımıza gitmekte hiçbir sakınca yoktu. Koalisyon kurarken bizlerin veya siyasi parti olarak hem de halkımızın ihtiyaçlarını kendilerine giydirerek onların kabulü sonucunda ittifak kuruyoruz. Dolayısıyla 2016 yılında farklı bir koalisyondaydık, bugün farklı bir koalisyondayız. 2016’dan sonra Makedonya siyasi sahnesinde birçok değişiklik vardı. Biz kendimiz bir dönem muhalefette gördük ve muhalefete de ayrıldık” değerlendirmesinde bulundu.

“Maalesef diğer millet partileri tarafından destek görmedik”

Diğer milletlerin partilerinden destek görmediklerini belirten Beycan İlyas, “Biraz samimiyetsizlik söz konusuydu. Biz kendilerine de ilettik, kendilerinin de programları var. Bizim siyasal önceliklerimizden biri seçim yasasının değişikiliğiydi, onun garantisini aldık ve inşallah yeni hükümet kurulduktan sonra, parlamento oluştuktan sonra girişimler hemen başlayacak. Girişim bizim insiyatifimizle başladı ama biraz geç oldu. Hem muhalefet tarafından hem de diğer kanatlar tarafından da pek destek görmedi. Önümüzdeki dönemde bu değişikliği yapıp, önümüzdeki seçimlerde halkımızın karşısında tek başımıza seçimlere katılacağız.” yorumunda bulundu.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas seçimi kazanmaları halinde önemli projeleri olduklarını söyledi. İlyas konuşmasının devamında, “Seçim programını hazırlarken sadece kağıtta kalsın diye hazırlamadık. Biz çok öncelikli projelerimiz var. İlk 3 proje içerisinde derken halkımızın değişik bölgelerde altyapı ve üstyapı sorunlarını da çözmemiz lazım. İlk 100 gün içerisinde seçim modelinin artık tartışılması gerektiğini düşünüyoruz, bunun üzerinde duracağız. Eminim ki diğer partilerden bu desteği göremeyeceğiz fakat emin olun bu konuyu kürsüde sürekli bunları yapacağız. Bizim seçim programlarını hazırlarken zaten bazı projeleri geçirdik.” diye konuştu.

“Seçim programında özellikle eğitime önem veriyoruz”

Seçim programında Debreşte ilkokulunun isminin değiştirilmesinin de olduğunu açıklayan TDP Genel Başkanı İlyas, “Kırçova’da ekonomi bölümünü açabildik. Artık Kırçova’daki vatandaşlarımız, soydaşlarımız düz lisede elektro teknik bölümünü değil ekonomi bölümünde de okuyabilecektir. Özellikle Vrapçişte köyümüzde yaşayan soydaşımıza çok büyük bir müjdemiz var. Vrapçişte Belediyesi Meclis üyelerinin desteğiyle, bizlerin girişimi sonucunda Vrapçişte’de içme suyu sıkıntısı artık ihale dönemine geldi, inşallah seçimlerden sonra ihalesi yapılacak ve çalışmalara başlanacak.” ifadelerini kullandı.

Türk Tiyatrosu binasının son haline gelmesinin en önemli projelerden biri olduğunu söyleyen Beycan İlyas, “Türk Tiyatrosu’nun başarılarını yeni binasında, yeni hizmetlerini yapmasını istiyoruz” dedi.

“15 Temmuz’dan sonra Kuzey Makedonya yeni bir döneme girecek

Hükümetin ilk 100 günü içerisinde yapabilecek projelerin çoğunun zaten hükümet projelerinin içerisine gireceğini düşündüğünü kaydeden İlyas, “Fakat biz şu bölge, bu bölge diye ayrımcılık yapmayacağız. Öncellikle ekonomik mali durumuna bakarak, malumunuz bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Ekonomik sıkıntılar söz konusu.Maliyenin o zamanki bütçenin durumuna göre bu projelerden birçoğunu halledeceğimize eminim.” şeklinde konuştu.

Kaç milletvekili çıkarmayı bekledikleri yönündeki soruya ise İlyas, “Bizim çalışmalarımız 2 adayın çıkması yönünde. Ben 6. bölgede 3.cü sırada bir milletvekili olarak bütün gayretleri göstermekteyiz. Dördüncü seçim bölgesindeki diğer adayımız olan Enver Hüseyin de 13. sırada. Eminim ki inşallah göstereceğimiz başarı sonucunda elde edeceğimiz milletvekili sayısına göre ikimiz parlamentoda seçmenimizi, Makedonya’daki Türk halkını şerefle ve gururla temsiz edeceğiz.” yanıtını verdi.

Koalisyon ortağıyla hükümeti kurmaları halinde yönetecekleri bakanlık ve müdürlükler hakkında görüşme yapmadıklarını kaydeden İlyas, “Eminim ki seçimler yapıldıktan sonra bizim payımıza düşen konuyu halledeceğiz. Amaç halkımıza hizmet etmek. Uzun yıllardır siyasi suçlama oldu, sadece bize değil. Bütün siyasi partiler suçlanıldı, koltuk meraklısı diye. Eğer dikkat ederseniz, iyi incelerseniz geçtiğimiz dönemde özellikle hükümet ortağı iken aldığımız pozisyonların çoğu kesinlikle halka hizmet için daha yakın veya uygun olabilir. En çok dikkat ettiğimiz şey eğitim ve sosyal alanlar. Kadromuz geniş olduğu için ihtiyaç nerede duyulduysa bizim arkadaşlarımız oraya atanacaktır, bu konuda kadromuz çok geniş. İnşallah hizmetlerimizin devamı gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

TDP Genel Başkanı İlyas son olarak, “Yaşadığımız pandemiden dolayı sağlımıza dikkat edelim. Hayat her halükarda devam etmek zorundadır. Hastalıkla birlikte devam edeceğiz. Sağlımıza azami bir şekilde dikkat edelim. 15 Temmuz malumunuz anavatanımız Türkiye’nin bir demokrasi zaferiydi, 15 Temmuz Makedonya’daki Türklerin de bir demokrasi zaferi olması açısından bizim parlamentodaki temsiliyetimizin güçlenmesi açısından çok önemli. Desteğe davet ediyorum, sandık başına davet ediyorum. Herhangi bir tehlike arz etmiyor, zaten nasıl ki her günlük hayatta korunuyorsak o gün de sağlık protokollerine dikkat ederek sandık başına çıkıp siyasetin ağırlığını hissetmeden, baskılarını hissetmeden kendi vicdanı nasılsa o şekilde kutuya yansısın düşünceleri ve istekleri. İnşallah 15 Temmuz’dan sonra Kuzey Makedonya yeni bir döneme girecek, daha güçlü bir ekonomi, halkıyla iç içe olan bir parlamento ve hükümet. Geleceğimiz için halkımızı seçim kutusuna bekliyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki Haber

THP seçim kampanyasını farklı yerlerde sürdürdü

Sonraki Haber

[TB ANKET] Seçimlerde hangi Türk partisini destekleyeceksiniz?