K. Makedonya’daki ilkokullarda satranç seçmeli ders oldu

1 Eylül’den itibaren, yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte, satranç Kuzey Makedonya’da satrancı birinci ve ikinci sınıflar için seçmeli ders olacak.

Alınan söz konusu karar ile Kuzey Makedonya dünya çapında zeka oyunu satrancı okul sıralarına ekleyen otuz ülkeden biri olacak.

Kuzey Makedonya’daki birinci ve ikinci sınıf öğrencileri, daha iyi gelişimleri için satrancı seçmeli ders olarak seçebilecek.

Pek çok eğitimci, eğitimde satrancın çocuklara küçük yaşlardan itibaren büyük avantajlar getirebileceğini iddia ediyor.

Makedonya Satranç Federasyonu, konsantrasyon ve hafızayı geliştirme, matematiksel beceriler ve okuma, mantıksal düşünme, yaratıcılık ve eleştirel düşünme, analitik beceriler geliştirme ve problem çözme becerilerini geliştirme dahil olmak üzere öğrenciler için sayısız faydaya işaret ediyor.

Öğretim, federasyon tarafından hazırlanan ve Eğitim Geliştirme Bürosu tarafından onaylanan bir programa göre sınıf öğretmenleri tarafından yapılacak.

Öğretmenlerin öğretmek için satranç ustası olmaları gerekmediği, ancak sertifikalı satranç koçları tarafından eğitileceği kaydedildi.

Bölgede sadece birkaç ülkede satranç isteğe bağlı ders olarak verilmektedir. Sırbistan’da satranç 2007’den beri seçmeli bir derstir, Karadağ’da kaldırılmıştır ve artık öğretilmemektedir, Bosna Hersek’te ise eğitim programlarının bir parçası olmanın gerekli olup olmadığı tartışılmaktadır.

Kaynak: TRT Balkan

Read Previous

Stoltenberg, önümüzdeki hafta Kurti ve Vucic ile görüşecek

Read Next

Türk kökenli milletlerin temsilcileri Macaristan Ulusal Meclisi’nde buluştu