K. Makedonya’daki Boşnaklar cumhurbaşkanlığı için ilk kez aday çıkarıyor

Tarihte ilk defa Boşnakların Makedonya cumhurbaşkanı için kendi adayları olacak.

Resmi olmayan ancak kesin gözüyle bakılan iddialara göre Boşnak Demokrat Birliği’nin adayı avukat ve sivil aktivist olan Mersiha Smailović olacak.

Sivil faaliyetlerinde insan hakları, ayrımcılık, cinsiyet eşitliği, etnik grupların hakları vb. konularda savunuculuk alanında aktif olarak yer alan Mersiha Smailović, mülteci hakları, İslamofobi, kadın hakları konularındaki araştırma yazıları birçok yerel ve uluslararası yayında yayımlandı.

Küresel ve yerel düzeyde çok sayıda insani misyonda aktif olarak yer alan Mersiha, Kiril ve Metodiy Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve şu anda aynı üniversitede Uluslararası Hukuk alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Mersiha Üsküp’te doğdu, evli ve iki kız çocuğu annesidir.

– Cumhurbaşkanı adayları netleşiyor

Şu ana kadar kamuoyunda bilinen adaylar Arnavut muhalefet bloğundan Arben Taravari, Levica’dan Bilyana Vankovska ve bağımsız aday Velo Markovski.

Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan son isim de Makedonya için Sivil Seçenek (GROM) partisi Genel Başkanı ve Karpoş Belediye Başkanı Stevçe Yakimovski oldu.

Henüz adaylarını açıklamasalar da iktidardaki SDSM’nin cumhurbaşkanı adayının mevcut cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Demokratik Bütünleşme Birliği’nin (BDİ) adayının Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’nin adayının da Prof. Dr. Gordana Silyanovska avkova olması bekleniyor.

Read Previous

Bakan Fidan’dan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Gazze için ateşkes çağrısı

Read Next

Kosova 2024’e tüketici fiyatlarındaki artışla başladı