K. Makedonya’da yeni hükümet seçildi

Kuzey Makedonya’da yeni hükümet az önce yapılan oylamada Meclis’ten gerekli oyu alarak resmen göreve başladı.

Kuzey Makedonya’da 8 Mayıs tarihinde düzenlenen 11. Parlamento seçimlerini kazanan VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski’nin Meclis’e sunduğu yeni hükümet 77 “evet”, 22 “hayır” oyu ile resmen göreve başladı.

VMRO-DPMNE Genel Başkanı ve hükümeti kurma yetkisi elinde olan Hristijan Mickoski, hükümet programını milletvekillerine sundu.

Oylamanın ardından Mickoski, Kuzey Makedonya’daki 20. Hükümetin 13. Başbakanı oldu.

Mecliste yeni hükümeti destekleyen parlamento çoğunluğu, VMRO-DPMNE öncülüğündeki “Senin Makedonyan” Koalisyonu, 58, Arnavut siyasi partilerinden oluşan VLEN (DEĞER) Koalisyonu’ndan 14 ve ZNAM’dan 6 olmak üzere 78 milletvekilinden oluşuyor.

Yeni hükümette, öncekinden dört fazla olmak üzere toplam 20 bakanlık yer alacak. Hükümetin Başbakan ve Başbakan Yardımcıları dahil olmak üzere toplamda 24 üyesi olacak.

Hükümet kabinesinde VMRO-DPMNE öncülüğündeki koalisyondan 15, VLEN koalisyonundan 6 ve ZNAM’dan 2 üye yer alıyor.

Yeni kabinede yer alacak isimler şu şekilde: Aleksandar Nikolovski – Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı, Vlado Misaylovski – Savunma Bakanı, Gordana Dimitrieska Koçoska – Maliye Bakanı, Timço Mucunski –  Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı, Borko Ristovski – Spor Bakanı, Arben Taravari – Sağlık Bakanı, Sanja Bojinovska – Enerji, Maden ve Maden Kaynakları Bakanı, Cvetan Tripunovski – Tarım, Orman ve Su Yönetimi Bakan, Zoran Lyutkov – Kültür ve Turizm Bakanı, Pançe Toşkovski – İçişleri Bakanı, Zlatko Perinski – Yerel Öz Yönetim Bakanı, Stefan Andonovski – Bilgi Toplumu ve Dijital Dönüşüm Bakanı, Vesna Yanevska – Eğitim ve Bilim Bakanı, İzet Meciti – Birinci Başbakan Yardımcısı ve Ekoloji Bakanı, Besar Durmişi – Sosyal Plitika, Demografi ve Gençlik Bakanı, Fatmir Limani – Ekonomi ve Çalışma Bakanı, Arben Fetai – İyi Yönetimden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Orhan Murtezan – Avrupa Entegrasyonu Bakanı, İgor Filkov – Adalet Bakanı ve Goran Minçev – Kamu Yönetimi Bakanı.

3 Türk milletvekilinin de bulunduğu Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) öncülüğündeki “Avrupa Cephesi İttifakı” milletvekilleri hükümet oylaması öncesinde genel kurulu terk etti.

Kuzey Makedonya Başbakanı Hristijan Mickoski kimdir?

Hristijan Mickoski 29 Eylül 1977’de başkent Üsküp’te dünyaya geldi. Mickoski, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu.

Aynı üniversitede yüksek lisans yapan Mickoski, doktorasını da “Bulanık mantık kullanarak manipülatif robotların yönetimi” konusuyla başarıyla tamamladı.

İş deneyimine 2002 yılında Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nin bilimsel ve öğretim kadrosunun bir parçası olarak başladı. 2015–2017 döneminde Başbakanlar Nikola Gruevski ve Emil Dimitriev’in enerji danışmanlığını yaptı ve 2016–2017 döneminde bir enerji şirketinin genel müdürlüğünü yaptı.

Aralık 2017 ve Aralık 2021’de VMRO DPMNE’nin 16. ve 17. kongresinde Genel Başkanlığa seçildi.

Read Previous

Avrupa Cephesi milletvekilleri yeni hükümeti oylamayacak

Read Next

Arben Taravari’den Gostivarlılara Türkçe veda