Sağlık Bakanı Venko Filipçe yarından itibaren, COVID-19 hastalarının kan plazmasıyla tedavi edileceğini, “8 Eylül” hastanesinde ise bu hastalarda ozon terapisi uygulanacağını açıkladı.

Sitel televizyonunda sabah programına katılan Filipçe, “Bu iki yeni tedavi yöntemiyle bile, yani yarın başlayacak olan kan plazması tedavisinde, plazma, antikorların oluştuğu kanıtlanan bir hastadan alınıp başka bir hastaya verilebilecek ve ozon tedavisi de, bizde mevcut olan ‘8 Eylül’ hastanesindeki makineyle başlayacaktır, bunlarda bile kontraendikasyon olabilir.” dedi.

Sağlık Bakanı ayrıca söz konusu virüsün tedavi edilme şekli dünya çapında da henüz belirlenecektir ve ülkemizin de diğer birçok ülkeyle birlikte, bu hastalığın tedavisinde kullanılan 4 yöntemden birinin seçileceği çalışmaların bir parçası olduğunu belirtti.

Kan plazması tedavisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), ölüm derecesinde olan koronavirüslü bir hastanın 20 günlük kan plazması tedavisiyle tekrar sağlığına kavuşması neticesinde konuşulmaya başladı. Bunun dışında ABD medyasında, bu şekilde birkaç başarılı tedavi ile ilgili haberler yapıldı.

Bu yöntemle ilgili ayrıca, tıp alanındaki birinci Nobel ödülü, Alman fizyoloji uzmanı Emil Adolf von Behering’in, difteri hastalığını, serum tedavisi dediğimiz antikorların kullanımıyla iyileştirmesi sonucunda verilmiştir. Aynı yöntem 1918 yılındaki salgında ve 2003 yılında SARS döneminde de kullanılmıştır.

Önceki Haber

Bulgaristan sınır kapılarını Türkiye’den yolcu ve araç trafiğine yeniden açtı

Sonraki Haber

K. Makedonya’da son 24 saatte koronavirüsle ilgili gelişmeler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 + fourteen =