K. Makedonya’da Türkçe kurslarına katılan öğrenciler sertifikalarını aldı

Kuzey Makedonya’da Merhamet Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen Türkçe kurslarına katılan öğrenciler sertifikalarını aldı.

TİMEBALKAN

Üsküp merkezli faaliyet gösteren Merhamet Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 13 yıldır aralıksız öğrencilere Türkçe dil kursları sunmaktadır.

2023 yılı itibariyle Makedonya genelinde, Üsküp başta olmak üzere Kalkandelen, Gostivar, Kumanova, Kırçova, Studeniçan, Lipkova, Dolneni, Bogovinye, Ohri, Batinsa, Saray, Manastır ve Struga gibi toplam 14 farklı bölgede bulunan şubeleri aracılığıyla düzenlenen ücretsiz Türkçe kursları sistematik bir şekilde devam etmektedir.

2022/23 öğretim döneminde, 198 kursiyer başarı diploması kazanmıştır. 2010/11 eğitim-öğretim yılında başlatılan Türkçe Kursları, 2022/23 eğitim-öğretim yılı itibariyle Kuzey Makedonya genelinde toplam 1514 kursiyerin başarı diploması almaya hak kazandığı dolayısıyla bir başarı hikayesine dönüşmüştür.

Türkçe’ye olan ilgi ülkede olağanüstü seviyede devam etmekte ve Arnavut, Makedon, Boşnak, Romen topluluklarına aktif bir şekilde Türkçe öğretme konusundaki çabalar sistemli bir şekilde sürmektedir.

Örneğin, Türkçe kurslarına olan ilgi 2010 yılında Kumanova ve Lipkova belediyelerinin ilkokul binalarında başlamış ve Lipkova bölgesinde Osmanlıca’nın konuşulduğu bir dönemin ardından Türkçe öğrenme kurslarının faaliyete geçmesi, Arnavut kardeşlerimiz için büyük bir heyecan kaynağı olmuştur.

1982-83 yılına kadar Kumanova belediyesi ilkokullarında dördüncü sınıfa kadar Türkçe sınıfları mevcuttu, ancak bu sınıflar bu yıllardan sonra kapatılmıştı. En nihayette, 2010 yılında yani 28 yıl aradan sonra devletin ilkokul binalarında Türkçe kursları yeniden başlatıldı. Bu süreçte, Kumanova şehrinde yaklaşık olarak 300’ün üzerinde Türk vatandaşı yaşadığını belirtmek de önemlidir. Ve iki üç yıl aradan sonra Makedonya geneline Türkçe kurslarını tertip etmeye başlamıştır.

2023/24 öğretim yılı itibarıyla Türkçe kursları kayıtları başlamıştır.

Read Previous

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermediği Filistinlilere müdahale etti

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, KFOR Komutanı Tümgeneral Ulutaş’ı kabul etti