Ekonomik ve Sosyal Konsey’in bugünkü oturumunda, Pazar gününün mesai dışı gün olması için hazırlanan yasal çözüm taslağı metni gözden geçirildi.

Konseyin bugünkü toplantısında hükümetin pazar gününün mesai dışı gün ilan edilmesi düşüncesinin doğruluğu teyit edildi ve yasal metnin “Pazar günü haftalık dinlenme günü” ilan edilmesi sonucuna varıldı.

Hükümetten yapılan açıklamada, devletin normal işleyişi için, sadece belirli işverenlerin ve özellikle teknolojik üretim süreçlerinin aksamaması adına bir kısım iş verenler ve tüzel kişiliklere ayrıcalık tanınacağı belirtildi.

Üretimin aksamayacağı teknolojik işverenler dahil geri kalan işverenlerin çalışması yasaklanacak.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Yasayı çiğnemeleri ve Pazar günü çalışmaları halinde, uygun ağır bir ceza verilecektir.” denildi.

İstisna kapsamına giren faaliyetlerde bulunan işçiler için, işverenler, yasalara ve toplu sözleşmelere göre Pazar günleri yaptıkları iş için kendilerine ödeme yapmak zorunda kalacak ve haftalık dinlenme günü olacak başka bir gün belirlemek zorunda kalacak.

Açıklamada, “Bu Hükümetin programının bir parçası olarak “Pazar günü çalışmama günü” bir önceliktir ve sosyal eşitliğin artmasına ve işçi haklarının korunmasına yol açacak politikaların bir parçasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Pazar çalışmama günü” kararının da bir parçası olduğu iş ilişkileri yasası taslağının halen çalışma aşamasında olduğu ve tüm paydaşlarla danışıldığı vurgulandı.

Önceki Haber

Şentop: Balkanlar’ın Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde ayrı yeri var

Sonraki Haber

RUTEV heyetinden YTB ve TİKA’ya ziyaret