K. Makedonya’da pazar günü haftalık dinlenme günü ilan edildi

Kuzey Makedonya Meclisi, 62 “evet” ve hiçbir karşı oy ile pazar gününü haftalık dinlenme günü ilan eden yasayı kabul etti.

Kuzey Makedonya Meclisi’ndeki milletvekilleri 62 “evet” ve hiçbir karşı oy olmadan Pazar gününü haftalık dinlenme günü yapan Çalışma İlişkileri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Yagoda Şahpaska yaptığı konuşmada, “Pazar gününün çalışılmayan gün olması gerçek oldu. Hükümet ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işçilere verdikleri sözü yerine getirdiler. 1 Ocak’tan itibaren Pazar günleri, çalışanların %92’si için izin günü olacak.” ifadelerini kullandı.

Yasal çözümün, çalışanın motivasyonu ve işyerinde daha fazla verimliliği için bir ön koşul olarak mesleki ve özel hayatı arasında bir denge kurulmasını sağladığını söyleyen Şahpaska, “İşçiler bizim en büyük varlığımızdır. Çalışmalarına saygı duyulmalı ve değer verilmelidir. Bu nedenle, teknik-teknolojik süreç nedeniyle kesintiye uğramaması gereken işlerde çalışacak olanlar haftada en az %50 daha yüksek harcırah ve sonraki yedi gün içinde kullanabilecekleri bir izin alacaklardır. Bu kanuni karara uyulmaması Devlet İş Müfettişliği tarafından belirlenir ve kanuna aykırı davranan işverenler 15 gün süreyle işten men edilir, suçun bir yıl içinde tekrarı halinde ise 30 gün çalışma yasağı uygulanır.” değerlendirmesinde bulundu.

Pazar günü çalışacak olan AVM’lerde çalışanlara yevmiye ücretinin %100 artırılacağını kaydeden Şahpaska, “Ayrıca bir önceki yıl AVM’lerde pazar ve tatil günleri işletmenin kazanacağı cironun %2’si yeni kreş yapımına ayrılacak.” diye konuştu.

Şahpaska, “İşçiler ekonomimizin bel kemiği ve devletin itici gücüdür. Bu nedenle, gelecekteki politikaların oluşturulmasında önceliğimiz olmaya devam ediyorlar.” dedi.

Read Previous

Mariçiç: Af listesini Adalet Bakanlığı değil cezaevleri hazırlıyor

Read Next

YSP: Vatandaşlar toplu taşımada maske taksın