Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) Başkanı Yakim Nedelkov, yarından itibaren ülke genelinde greve gideceklerini açıkladı.

SONK Başkanı Yakim Nedelkov düzenlediği basın toplantısında, eğitim sürecine dahil olan herkese ısrarcı olmaya ve eğitimde maaşlara % 18,4 artış taleplerinden vazgeçmeme çağrısında bulundu.

Grevin nedenlerinin açık olduğunu söyleyen Nedelkov, “Söylemek isterim ki, bugüne kadar Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı gibi hükümet temsilcilerinin katılımı da dahil olmak üzere, yetkili bakanlıklarla yoğun temaslarda bulunduğumuz yaklaşık bir aylık bu son dönemde, ne yazık ki, bugüne kadar, isteklerimiz açısından olumlu bir sonuç yok. Kararın pek çok üyemiz ile uyumlu olarak alındığı göz önüne alındığında, grevin açıklandığı gibi yarın başlaması kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

Anaokulları ve okullardaki genel grev yarın başlasa da Nedelkov, hükümet yetkililerinin yakında onları eğitim maaşlarını artırmaya yönelik bir çözümün bulunacağı görüşmelere çağırmalarını umduğunu vurguladı.

Nedelkov, “Hükümeti bir an önce müzakerelere davet etmeye, devlet için hayati önem taşıyan çalışanlara yönelik böyle bir tavırla bir yere varılamayacağını anlamaya, karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm bulmaya davet ediyorum. Hükümetin bir an önce keseyi çözmesi, sendikanın taleplerini karşılaması ve bir an önce öğretime başlaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Grevle ilgili olarak bilgi veren Nedelkov, yarından itibaren greve katılan eğitim çalışanlarının okullarda ve anaokullarındaki özel odalarda olacağını ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmeyeceklerini söyledi.

Nedelkov, yasaya göre hiç kimsenin grev yapan öğretmenleri ve eğitimcileri işe dönmeye zorlamaya hakkı olmadığının altını çizdi.

Öte yandan Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Yarından itibaren SONK öncülüğünde grev ilan edimesine rağmen ilk ve ortaokullar çalışmalarına devam edecek. Öğrenciler okula gidecek ve eğitim süreci işleyecek.” açıklamasında bulundu.

Önceki Haber

Kosova’da yüksek elektrik fiyatları mahkemeden geri döndü

Sonraki Haber

Saraybosna’da nisanda kar sürprizi