Kuzey Makedonya’da liselerde 2. sınıfta okutulan Sosyoloji ders kitabında Romlar, Arnavutlar ve Türklerin doğum oranında artış olduğu, bu artışın bahse konu milletlerin yetersiz eğitimi ve geleneksel değerlere bağlı olduğu belirtilen ifadeler kullanıldı.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından konuyla iligili yapılan açıklamada, söz konusu ırkçı ve ayrımcı ifadelerin en sert bir biçimde reddettikleri ve kınadıkları belirtildi.

MATÜSİTEB’ten yapılan açıklamada, “Son dönemde daha sık gündeme getirilen; ilkokul ve lise ders kitaplarında Kuzey Makedonya’daki Müslüman milletlere yönelik ayrımcı, ırkçı ve önyargılı ifadelerin yer alması biz Türkleri yıllardan beri ciddi bir şekilde rahatsız ve rencide etmektedir.” denildi.

Açıklamalarda, “Bu bağlamda Lise ikinci sınıflarda okutulan Sosyoloji ders kitabında Romlar, Arnavutlar ve Türklerin doğum oranında artış olduğu, bu artışın bahsekonu milletlerin yetersiz eğitimi ve geleneksel değerlere bağlı olduğu belirtilen ırkçı ve ayrımcı ifadeleri en sert bir biçimde reddediyoruz. Kitabın müellifleri tarafından Sosyoloji kitabında dile getirilen Türklerin de dahil olduğu Müslüman milletlerdeki doğum oranındaki artışın devlet eliyle azaltılmasına yönelik antidemokratik ve ilkel öneriyi şiddetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Başta Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın, Bakan Mila Carovska’nın sorumluluk alarak Türkler ve diğer milletlere yönelik ırkçı, ayrımcı ve önyargılı ifadeler içeren ders kitaplarını acilen müfredattan kaldırmasını talep ediyoruz. Her fırsatta “Tek toplum”, “Özgürlük”, “Eşitlik” ve “Avrupai Değerler” çağrısında bulunun tüm devlet kurum ve kuruluşların sorunun çözümü için adım atmalarını bekliyoruz.” çağrısında bulunuldu.

Önceki Haber

Kosova’da yaklaşık 3 bin sağlık çalışanına aşı yaptırıldı

Sonraki Haber

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kosova Cumhurbaşkanı Sadriu’ya tebrik