Kuzey Makedonya Hükümeti, 16 Ağustos’tan itibaren, 30’dan fazla kişinin bulunduğu bir tesise girerken aşı sertifikası zorunluluğu getirdi.

Kuzey Makedonya Hükümeti oturumunda, 30’dan fazla kişinin bulunduğu her tür tesisin girişinde aşı için zorunlu bir sertifika sunulmasını öngören bir karar kabul edildi.

Hükümetten yapılan açıklamada, “16 Ağustos’tan itibaren, 30’dan fazla kişinin bulunduğu kafe ve restoranlar da dahil olmak üzere herhangi bir etkinlik için (kutlama, konser, seminer, eğitim, atölye çalışması, konferans, kültürel veya spor etkinliği) tesise girerken aşı sertifikasının sunulmasını kontrol etmek için zorunlu bir güvenlik hizmeti ile en azından ilk doz olmak üzere zorunlu bir aşılama onayı getirildi.” ifadelerine yer verildi.

Aşı sertifikası ya da en azından ilk dozu almış olma zorunluluğu 18 yaş üstü vatandaşlar için geçerli olacak.

Hükümet tarafından Kovid-19 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alınan diğer kararlar şöyle:

– 15 Ağustos’a kadar kafe ve restoranlar kapalı alanlarda %40 kapasite ve en fazla 250 kişiye kadar hizmet verebilecek.

– 16 Ağustos’tan itibaren tüm kafe ve restoranların kapalı alan etkinliklerinin tüm çalışmalarını ve organizasyonunu yasak olacak.

– Gece kulüplerinin kapalı alanda çalışma yasağı devam ettirilirken açık alanlarda %50 kapasite ve en fazla 1.000 ziyaretçiye mevcut protokollerle hizmet verebilecek.

– Yetkili denetim servisleri, Kovid-19 ile ilgili önleyici tavsiyelere, geçici tedbirlere ve emredilen tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanması ve bunlara uyulması için önümüzdeki dönemde kontrolleri yoğunlaştırmakla yükümlüdür.

Önceki Haber

16 Ağustos’tan itibaren kapalı mekanlarda etkinlik ve kutlama düzenlemek yasaklandı

Sonraki Haber

Boşnak lider Aliya İzetbegoviç doğumunun 96. yılında anılıyor