Kuzey Makedonya’da mesajlaşma uygulaması Telegram’da açılan “Kamu Odası” (Javna Soba) isimli grupta küçük kızların ve kadınların fotoğrafları ve iletişim bilgilerinin yayınlanması, uygunsuz yorumlar yapılması ve mağdurlara psikolojik şiddet uygulanması kamuoyunda büyük tepkiye yol açtı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, yetkililerden davayı araştırmasını, suçluları kovuşturmasını ve cezalandırmasını istedi.

Mahremiyet hakkının en yüksek yasal kanun olan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasası ile güvence altına alındığının altını çizen Pendarovski, “Bu günlerde, binlerce kadın ve kızın mahremiyetinin dramatik bir şekilde ihlal edildiği, aşağılama, cinsiyetçilik ve şiddetin yaşamları üzerinde kalıcı sonuçlar bıraktığı bir olay olan “Kamu Odası” olayına tekrar tanık olmaktan tiksiniyoruz. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddet (zihinsel, fiziksel, cinsel) yasalarca cezalandırılır.” ifadelerini kullandı.

Yetkili kurumların olayın gereği gibi soruşturulmasını, suçluların yasal düzenlemelere göre kovuşturulmasını, cezalandırılmasını ve sorumluluk alınmasını isteyen Pendarovski, “Harekete geçmemek artık binlerce kurbanın hayatını yok eden suçlar için bir cezasızlık kültürü yaratma fırsatı yaratıyor.” dedi.

Pendarovski, “Toplum olarak her birimiz çifte mağduriyete izin vermemek için mağdurlarla dayanışma ve destek göstermeliyiz. Hemen harekete geçelim.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 155 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

İçişleri Bakanı Spasovski’den polis adaylarına ziyaret