K. Makedonya’da iki bakan görevden alındı

Kuzey Makedonya Meclisi, Arnavut İttifakı partisinden kabinede yer alan Sağlık Bakanı Fatmir Meciti ve Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanı Fatmir Aliu’yu görevden aldı.

Sağlık Bakanı Fatmir Meciti ile Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanı Azir Aliu’nun görevden alınmasına ilişkin teklife ilişkin genel kurul toplantısı gece yarısında sona erdi.

Salonda 103 milletvekilinin bulunduğu oylamada 62 milletvekili “evet” oyu kullanırken, hayır ve çekimser oy kullanılmadı.

Meciti ve Aliu, seçimlerde Arnavut muhalefetini destekleyeceğini açıklayan Arnavut İttifakı lideri Arben Taravari’ye desteklerini açıkladıktan sonra teknik Başbakan Talat Caferi’nin önerisi üzerine görevden alındı.

Başbakan Talat Caferi, bugün Meclis’te yaptığı konuşmada, yasaya göre teknik hükümette iki muhalefet partisinden bakanların kabinede yer alamayacağını söyledi.

İki bakanın yerini yine aynı partiden farklı isimler alacak.

Arnavut İttifakı partisinde seçim öncesi koalisyon öncesi kriz yaşanıyor. Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, seçimlerde Besa Hareketi, Alternativa Partisi ve Demokrasi Hareketi partilerinin oluşturduğu muhalefet koalisyonu “Değişim için Avrupa Bağlantısı” (LEN) ile seçim öncesi koalisyonu yapacaklarını açıklarken partinin eski Başkanı Ziyadin Sela ve Adalet Bakanı da olan Genel Sekreter Krenar Loga ise bu kararın parti organlarında alınmadığını ve Arnavut İttifakı’nın seçimlere tek başına katılacağını belirtiyor.

Read Previous

Hollanda Başbakanı Rutte: Bulgaristan Avro bölgesi için doğru yolda

Read Next

Başakşehir’e Bosna’dan 18’lik orta saha