Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) tarafından maaş artışı talebiyle 3 hataya yakın süren grevin ardından hükümet ile eğitim sendikasının anlaşmaya vardığı açıklandı.

Eğitim sendikası ile hükümet arasında gerçekleştirilen son toplantıda öğretmen maaşlarına % 12 oranında zam konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

SONK Başkanı Yakim Nedelkov, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Eğitim ve Bilim Bakanı, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı, Başbakan ve hükümet temsilcileriyle 3 saati geçen zorlu bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Avrupa Hür İşçi Sendikalar Konfederasyonu temsilcisiyle güçlendiklerini ve detaylı analizler yaptıklarını kaydeden Nedelkov, “Devletin imkânları dahilinde ve şu anda ilk ve orta öğretimde çocuk koruma faaliyetlerinde maaş artışına ne kadar ayrılabilecekleri çerçevesinde ortak bir maaş artışı yüzdesine ulaştığımız görüşüne mutabık olduk. Temmuz ayında, en geç Temmuz ayında Ek Bütçenin tamamlanması ve fonların Hazine’de işlenmesi ile söz konusu zam yürürlüğe girecek.” ifadelerini kullandı.

Eğitimcilerin maaşlarına yüzde 12 zam yapılacağını açıklayan Nedelkov, “Bu, Toplu İş Sözleşmesi Kanunu uyarınca ödenecek olan mevcut maaşların artı %12’sidir.” dedi.

Önceki Haber

ABD’de Müslümanlara yönelik ayrımcılık 2021’de yüzde 9 arttı

Sonraki Haber

Elon Musk, Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için anlaştı