Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE hükümete karşı erken seçim talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE tarafından Hükümet binası önünde “Yetti Artık” sloganıyla düzenlenen protesto gösterisine Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, parti üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.

VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, buradaki konuşmasında, hükümetin çalışmalarını eleştirerek, erken genel seçimlerin düzenlenmesine ilişkin anlaşma sağlanmaması durumunda yaz döneminde tamamen meclis çalışmalarını bloke edeceklerini söyledi.

Halka, değişim için ortak mücadelede birleşme çağrısında bulunan Mickoski, “Söz konusu engel mecliste olacak, ancak kurumlar ve sokaklar bloke edilecek, şehirlerde protestolar düzenlenecek, prosedürler ve çöküşte olan sistem bloke edilecek.” dedi.

Mickoski, “Bu seçimler, iktidar seçimleri olmasın. Bu seçimler, gelecek sağlayacağımız ve (Kuzey) Makedonya için referandum olacak seçimler olsun. Makedonya için yeni bir dönemeç, yeni bir sayfa, yeni bir çağ açacak yeni nesil yetenekli insanlar gelsin. Tüm aileler için daha fazla istihdam, daha fazla para ve güvenlik sağlayalım. Kültür, eğitim ve girişimcilikte ilerleyelim.” şeklinde konuştu.

Protestoda konuşan VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, “Bu yüzden bu gece buradayız! Yetti artık Makedonya! Sonsuz bekleyişte ve aşırı yoksullukta çok fazla. Üzüntü, titreme ve bitmeyen bekleyişle ıslanmış Makedonya’mızın taş taş yıkılışını seyretmek çok fazla. Bu çok fazla, yetti artık.” diye konuştu.

Protestoda tanık oldukları şeyin kendi kaderleri ve insanların çektiği acılar olduğunu söyleyen Mickoski, protestoya gelen binlerce insanı selamlayarak kalabalığı, “Makedonyamız için değişim özgürlüğü ve daha iyi bir gelecek bayrağına sahip insanlar” olarak nitelendirdi.

Kendilerine ait olanı almak için burada olduklarını ve bunun özgürlük olduğunu belirten Mickoski, “Bu gece Makedonya’nın özgürlüğüdür. Özgürlük olmadığında biz var olacak mıyız? Makedonya canlıdır ve hep olacaktır. Bu gece burada binlerce vatandaş, vatandaş nehri dik ve gururlu başlarla, onurla, meydan okuyarak, hislerle ve değişim getirmesi gereken savaşma iradesiyle toplandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Protestoya ünlü Arnavut sanatçı Adelina Tahiri’nin katılması dikkat çekti.

Önceki Haber

Belgrad’da Sokollu Mehmed Paşa’nın günümüze ulaşan tek vakfı

Sonraki Haber

TAV: Kuzey Makedonya Havalimanlarımızın İşletme Süresi Uzatıldı