Kuzey Makedonya’da 17 Ekim pazar günü düzenlenen yerel seçimler, ülkenin bağımsızlığından bu yana en düşük katılımlı yerel seçim oldu.

31 Ekim’de düzenlenecen yerel seçimlerin ikinci turu öncesinde iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev ve ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, ikinci tur öncesi seferberlik çağrısında bulundu.

SDSM ikinci turda 32 belediye ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nde yarışırken VMRO DPMNE 28 belediyede yarışacak. Üsküp Büyükşehir Belediyesi başkanlığı için SDSM adayı Petre Şilegov ve muhalefet destekli bağımsız aday Danela Arsovska yarışıyor.

Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Aleksandar Daştevski, son verilere göre, ilk tur yerel seçimlere katılımın % 51,5 veya ülkenin bağımsızlığından bu yana en düşük katılım olduğunu açıkladı.

Daştevski, seçimleri ilk tura göre başarılı ve bugüne kadar yapılmış en büyük seçimler olarak değerlendirdi.

DSK’nın verilerine göre, siyasi partilerin ilk tur oyları şu şekilde:

VMRO DPMNE 285 bin 525 oy, SDSM 239 bin 214 oy, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) 103 bin 805, Arnavut İttifakı-Alternativa koalisyonu 55 bin 540 oy, Levica 50 bin 181 oy ve Besa Hareketi 25 bin 425 oy aldı.

Önceki Haber

Balkanlar’ı Osmanlı’ya yurt yapan galibiyet: II. Kosova Zaferi

Sonraki Haber

Yunanistan’ın yaptığı savunma anlaşmalarına ülke içinden tepki