K. Makedonya ve Slovenya savunma alanında iş birliği anlaşması imzaladı

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavyanka Petrevska ve Slovenya Savunma Bakanı Marjan Şarec bugün iki ülke arasında yeni bir savunma işbirliği anlaşması imzaladı.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bir araya gelen iki ülke savunma bakanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavyanka Petrevska, burada yaptığı konuşmada, ‘’İki ülkemizin geleneksel, dostane, diplomatik ve siyasi ilişkileri var. Ancak iki ülke arasındaki işbirliğinin bundan çok daha fazlası olmasından mutluyum. Savunma alanında uzun süredir ortak projelerde yer alıyoruz ve bu projeler aracılığıyla, ciddi ve kararlı NATO üyeleri olarak, parçası olduğumuz İttifak’ın hedef ve politikalarının gerçekleşmesine katkıda bulunuyoruz. İşbirliği yapacağımız alanlar çoktur. Ancak en önemlisi, bu anlaşmanın uygulanması yoluyla bölge ülkelerinin yanı sıra tüm Avrupa-Atlantik bölgesinde barışın, güvenin, istikrarın ve refahın güçlendirilmesine katkıda bulunacağız.’’ şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ikili işbirliğinin ortak birlikte çalışabilirliğin ve kolektif güvenliğin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu belirten Petrevska, ‘’NATO’nun Letonya’daki çok uluslu gücüne ortaklaşa katkıda bulunuyoruz ve böylece en önemli hedefimiz olan güvenli bir İttifak ve güvenli vatandaşlardan sapmadığımızı açıkça gösteriyoruz. Makedonya ve Slovenya’nın bölgesel düzeyde de son derece verimli bir işbirliği var. Daimi merkezi Makedonya’da bulunan Balkan tıbbi özel kuvvetlerini birlikte geliştiriyoruz ve bu doğrultuda, bu girişime aktif katkılarından dolayı Slovenya’ya teşekkür etmek istiyorum.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Kriz yönetimi reformunun Savunma Bakanlığı’nın önceliği olduğuna dikkat çeken Petrevska, bu süreçte de bugüne kadarki tüm süreçlerde olduğu gibi Slovenya’dan olağanüstü destek ve yardım beklediğini belirtti.

Etkinlik kapsamında, özellikle yangınlarla mücadeleye yönelik yardım konusunda iki ülkenin geçmiş dönemdeki karşılıklı iş birliğinin deneyimlerinin ve sonuçlarının paylaşıldığı bir panel düzenlendi.

Read Previous

Arnavut muhalefeti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak

Read Next

Kosova Polisi, Banjska ahalisine gıda paketleri dağıttı