Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ve NATO Genel Sekreter Yardımcısı ve NATO Siber Savunma Yönetim Komitesi Başkanı David van Weel arasında Kuzey Makedonya ile NATO arasında siber savunma alanında bir Mutabakat ve İşbirliği Muhtırası imzaladı.

Söz konusu Mutabakat Muhtırası, NATO ile ulusal siber savunma makamları arasındaki siber savunma alanında işbirliğini ve yardımı artırmayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Siber güvenliğin çok ciddiye aldıkları bir alan olduğunun altını çizen Şekerinska, “NATO ile siber savunma alanında işbirliği muhtırası, bir siber saldırı durumunda müttefiklerin koordineli bir şekilde yanıt vermesini sağlar ve siber saldırılarla başa çıkma konusundaki ulusal kapasitelerin güçlendirilmesine ve İttifak’ın dayanıklılığının güçlendirilmesine ciddi bir katkı sağlar.” ifadelerini kullandı.

Siber güvenliğin NATO ve müttefiklerinin önceliği olduğunu söyleyen Weel, “Artan siber tehditlere karşı dayanıklılığın güçlendirilmesi kritik önem taşıyor ve Kuzey Makedonya ile imzaladığımız bu siber savunmada İşbirliği Mutabakatı bu yönde atılmış önemli bir adım.” değerlendirmesinde bulundu.

Mutabakat Zaptı’nın, siber tehditler ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi paylaşımını kolaylaştıracak, siber olayların önlenmesini iyileştirecek ve Kuzey Makedonya’nın siber tehditlere karşı direncini artırmaya yardımcı olacağı belirtildi.

Mutabakat Muhtırası ayrıca ihtiyaç halinde NATO ve Kuzey Makedonya’nın siber savunmasından sorumlu organların karşılıklı desteğini de kolaylaştıracak.

Önceki Haber

91 bin K. Makedonyalı vatandaş aşı için kayıt yaptırdı

Sonraki Haber

Çin, Karadağ’a Kovid-19 aşısı bağışlayacağını açıkladı