K. Makedonya ve Kosova Türk siyasi partileri arasında iş birliği

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Türk Demokratik Partisi (TDP) ile Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) arasında başkent Üsküp’te işbirliği anlaşması imzalandı.

TİMEBALKAN

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki bir otelde düzenlenen iş birliği anlaşması imza törenine TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ile KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka’nın yanı sıra iki partinin üst düzey yöneticileri katıldı.

İmza töreninde konuşan TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, iki parti merkez yönetim kurulu üyelerinin ortak bir toplantıda bir araya geldiklerini söyledi.

Ortak toplantı teklifinin KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka’dan geldiğini kaydeden İlyas, “Son dönemde yaptığımız görüşmeler sonucunda yıllardır her iki ülkenin önemli siyasi partileri içerisinde yer alan, Türkleri temsil eden siyasi partileri arasında var olan son derece iyi ilişkileri bir imza töreni ile, bir anlaşma ile, bir memorandumla bugün burada tarih düşecek şekilde bir ortak toplantı ile taçlandırdık.” ifadelerini kullandı.

KDTP’ye özellikle seçim dönemlerinde, değişik tarihlerde ve önemli günlerde verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür eden İlyas, “Bu önemli anlaşma gününü bizlere sadece iki ülke arasında değil Balkanlarda yaşayan Türkler için de oldukça önemli bir gün olarak biz kaydediyoruz. Ve inşallah en kısa zamanda diğer ülkelerde faaliyet gösteren Türk partileri ve akraba toplulukları temsil eden partiler ile birlikte aynı şekilde bir platform etrafında birleşme niyetindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Birlikteliğimizi ikili anlaşma ile taçlandırdık”

KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka ise, Kosova Türk Demokratik Partisi üst yönetim kurulu olarak Üsküp’te bulunmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Her iki parti açısından tarihe bir not düşüldüğünün altını çizen Damka, “Bu birlikteliğimiz daima olacaktır. Bugüne kadar hep birdik, bir hareket ettik, ortak konuları istişare ettik. Bugün ise bunu ikili anlaşma ile metni ile taçlandırdık. Tabii bu bize hukuki zemin olarak her iki siyasi partinin işbirliği içerisinde daha doğrusu partilerimizin asıl amacı olan Türk toplumlarına hizmetin daha kaliteli, daha üst düzeye çıkartma konusunda ortak hareket etme. Bu kültürde ve eğitimde ve haklarımızı koruma açısında da olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Read Previous

İstanbul Havalimanı’na kurulacak sistemle 3 uçak aynı anda inip kalkabilecek

Read Next

Üsküp’te yarın su kesintisi yaşanacak