K. Makedonya ve Bulgaristan Başbakanları Roma’da görüştü

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Roma’da bir araya geldi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Dimitar Kovaçevski, 24 Mayıs Aziz Kiril ve Metodiy Günü vesilesiyle Vatikan ve Roma’ya yaptığı çalışma ziyaretinin oturum aralarında, Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile bir araya geldi.

İki ülkenin Dışişleri Bakanları Bujar Osmani ve Teodora Gencovska’nın da katıldığı görüşmede, Başbakan Kovaçevski ve Petkov, sadece açık siyasi meseleler üzerinde değil, dünyanın karşı karşıya olduğu ekonomik kriz konusunda da yapıcı bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Kuzey Makedonya Hükümeti’nin krizle başa çıkmak, en savunmasız vatandaş kategorilerinin standardını korumak, şirketlerin likiditesini desteklemek ve ekonomik büyümeyi artıracak yeterli yatırımları sağlamak gibi net bir hedefi olduğu vurgulandı.

Toplantıda Başbakan Kovaçevski ve Petkov, yetkili bakanlar tarafından bakanlar düzeyindeki görüşmeler hakkında bilgilendirildi ve her iki ülke tarafından da kabul edilebilir ve temel teşkil edebilecek, her iki ülkedeki kurumlarla paylaşılabilecek bir çözüm için görüşmere devam etmeleri gerektiği konusunda mutabık kalındı.

Toplantıda ayrıca, Kuzey Makedonya ile AB arasında müzakerelerin başlatılması sürecinin önündeki engelleri kaldırmak için diyaloğun sürdürülmesi ihtiyacına ilişkin görüşler bildirildi.

Başbakan Kovaçevski, Başbakan Petkov ile yaptığı görüşmede, her iki ülke için de en büyük yararın, vatandaşların onuruna saygı duyarak, her iki tarafça desteklenen ve kabul edilen Avrupa değerlerine dayalı çözümlerle üyelik sürecinin kilidini açmak olduğunu vurguladı.

Read Previous

YTB, yurt dışında Türklerin hak arayışına destek için hukukçu ağı oluşturmayı hedefliyor

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün