Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, 25 Makedonya vatandaşının Kabil’den Dohaya uçacağını ve 50 kişinin daha tahliye edilmesinin beklendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Kabil’deki havaalanından 25 vatandaşın ABD askeri uçağıyla ayrılacak ve son 72 saat içinde güvenlik durumunun keskin bir şekilde kötüleştiği Afganistan’dan 50 vatandaşın daha tahliyesinin beklendiğini söyledi.

Bu sabah Kabil havaalanına gelen yaklaşık 50 sivilin 25’i zaten askeri terminalde ve evlerine dönüşlerinin tartışılmaz olduğu Doha, Katar’a yapılacak bir sonraki ABD Ordusu askeri uçuşu için kayıt yaptırdığını belirten Osmani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalan yaklaşık 25 vatandaşımız bir sonraki uçuşa gönderildi ve şu anda kayıtları ve ardından doğrudan Kabil’deki havaalanından tahliyeleri üzerinde çalışıyoruz. Havaalanı yakınında bulunan Kabil’deki ABD üssünde bulunan 25 vatandaş hakkında daha bilgimiz var. Güvendeler ve şu anda havaalanına transfer edilmek ve ardından tahliye edilmek üzere bir bekleme listesindeler. Şu anda Afganistan’daki diğer vatandaşlarımız hakkında bilgimiz yok ve şu ana kadar tehdit altında olan tek bir kayıtlı vatandaşımız yok. Elbette Afganistan’daki durumu yakından takip etmeye devam ediyoruz.”

Kuzey Makedonya, Temmuz ayında tüm askeri, diplomatik ve sivil personelini geri çekti ve şu anda Afganistan’da temsilcisi bulunmuyor.

Önceki Haber

Eski Sırp asker Garic, savaş suçlarından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Sonraki Haber

Son 24 saatte 296 yeni vaka, 8 ölü