Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu Nüfus Sayımı ile ilgili çevrimiçi toplantı düzenledi.

Toplantıya MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, TDP Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Hasani, MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman, MATÜSİTEB İcra Müdürü Mehmed Arif, Devlet Sayım Komisyonu Eski Üyesi Havza Recep Kakel, TGK Genel Başkanı Onur Loç, Balkan FM Müdürü İlker Yusuf, TİMEBALKAN Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Seyyid Emin ve genç hukukçu Şadiya Bantaşoska katıldı.

Toplantının başında Nüfus Sayımında görev alacak Türk sayman ve eğitmen başvuru durumu değerlendirildi, MSKK tarafından yapılan çalışmalar sonucu soydaşımızın yaşadığı sayım bölgelerinde yeterli sayıda başvuru yapıldığı tespit edildi.

Önümüzdeki dönemde Türk sayman ve eğitmenlerle geniş katılımlı toplantıların düzenlenmesi ve ülkenin doğusunda soydaşlarımızın yaşadığı bölgelerdeki Nüfus Sayımı çalışmaların yoğunlaştırılması kararına varıldı.

Nüfus Sayımının siyaset ve meseleler üstü “Milli bir mesele” olduğu vurgulanırken, sivil toplum teşkilatları ve siyasi partilerin birlikte hareket etmelerine devam etmeleri gerektiği yinelendi.

Toplantıda ayrıca Nüfus Sayımı boyunca soydaşlarımıza yönelik hiçbir baskı, sindirme ve manipülasyona izin verilmeyeceği vurgulandı.

Toplantıda Nüfus Sayımı kampanya çalışmaları, görüşme ve toplantılar, medya çalışmaları, diaspora çalışmaları gibi gündem maddeleri de ele alındı.

Önceki Haber

Yunanistan orman yangınlarını önlemek için tedbirleri artırıyor

Sonraki Haber

İngiltere’de eylem başlatan çevreci grup 2019’daki gösterilerde sokaklarda 120 ton çöp bırakmış