14 Eylül tarihinde Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu Nüfus Sayımı ile ilgili çevrimiçi toplantı düzenledi.

Toplantıya MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, MATÜSİTEB Eski Genel Başkanı Tahsin İbrahim, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, TDP Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Hasani, Toplulukların Haklarını Gerçekleştirme Ajansı Müdürü Eran Kurtiş, MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman, MATÜSİTEB İcra Müdürü Mehmed Arif, TGK Genel Başkanı Onur Loç, TİMEBALKAN Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Seyyid Emin, Hukuk Komisyonu Üyesi İbrahim Murat ve Hukuk Komisyonu Üyesi Şadiye Bantaşoska katıldı.

Toplantının başında Nüfus Sayımı sürecinin genel bir değerlendirilmesi yapılırken, bölge bölge soydaşlarımızın karşılaştığı sorun ve eksiklikler ele alındı.

Belirli sayım bölgelerinde yeterli sayıda sayman başvurusu yapıldığı halde bazı sayım komisyonları tarafından bu başvuruların değerlendirilmediği, dolayısıyla hakça temsil ilkesinin yeterince uygulanmadığı tespit edildi.

Sayımın başladığı günden itibaren Türkçe formdaki eksikliklerin giderilmemesi ve belirli bölgelerde sayım yazılımının (softver) düzgün ve hızlı çalışmamasının sayım sürecine olumsuz bir şekilde yansıdığı ifade edildi.

Devlet İstatistik Kurumu sorumluluğunda yürütülen bu süreçte yaşanan tüm bu sorun, eksiklik ve ihlallere rağmen Soydaşlarımızın Nüfus Sayımına aktif bir şekilde katılmaları ve kimliklerine sahip çıkmalarının gurur verici olduğu dile getirildi.

Sahadan edinilen bilgilere göre Soydaşlarımıza yönelik tüm baskı, sindirme ve manipülasyon girişimlerinin bertaraf edildiğinin gözlemlendiği vurgulandı.

Üstte zikredilen bu olumsuzlukların yetkili mercilere bildirilmesine rağmen devam etmesi halinde hukuki ve demokratik yollara başvurma hakkının saklı tutulacağı bildirildi.

Toplantıda Nüfus Sayımı kampanya çalışmaları, görüşme ve toplantılar, medya çalışmaları, diaspora çalışmaları gibi gündem maddeleri de ele alındı.

Önceki Haber

Nüfus sayımında kayıt yapanların sayısı 600 bini aştı

Sonraki Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani: “Açık Balkan” fikri tehlikeli