Kuzey Makedonya İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (MALMED) Müdürü Lirim Şabani, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılan “Favira” ilacının yakın zamanda Türkiye’den geleceğini söyledi.

MALMED Başkanı Lirim Shabani, dünya klinik araştırmalarına göre koronavirüs tedavisinde olumlu etkiler yaratan ilacın yakında ülkeye ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Söz konusu ilacın MALMED tarafından onaylandığını ve farklı ticari isimler altında Japonya ve Türkiye’de satıldığını kaydeden Şabani, “Diğer firma “Favira” ilacını Türkiye’den ithal etmek istiyor ve biz de tüm sertifikaları kontrol ettikten sonra onayladık. Türkiye daha yakın ve muhtemelen çok yakında bizim için müsait olacak. İlacın yakında ülkeye ulaşması bekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta uzman doktorlardan talep aldıklarını ve ilacın ülkede kullanımına ilişkin gerekçeli bir mektupla hemen harekete geçtiklerini, tüm talepleri gözden geçirdiklerini vurgulayan Şabani, “Son olarak Cuma günü, sertifika doğrulama alanındaki tüm koşullar ve diğer tüm yasal yükümlülükler yerine getirildi ve Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonundan, bu ilacı ülkede bir müdahale ithalatı olarak onaylamaya nihayet karar vermek için bir görüş aldık.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Akaryakıtta yeni fiyatlar gece yarısından itibaren yürürlükte

Sonraki Haber

İHH’den Bosna Hersek’teki düzensiz göçmenlere sıcak yemek yardımı