Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı, Hidrometeoroloji İdaresi’nden yapılan verilere göre, önümüzdeki iki gün boyunca (24-25.06.2021 – Perşembe – Cuma) tüm ülke topraklarının turuncu (uyarı) evresindeki sıcaklıklardan etkileneceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sıcak hava dalgalarının nüfusun sağlığı üzerindeki sonuçlarının önlenmesine yönelik Eylem Planına göre, sağlığın korunması için aşağıdakiler gibi genel önlemlere uyulması gerektiği bildirildi:

“- Hamile kadınlar ve 60 yaşın üzerindeki kişiler de dahil olmak üzere nüfusun en savunmasız gruplarının iş sorumluluklarından muafiyet.

– Çocuk bakım kurumlarında (kreşler) 11.00-17.00 saatleri arasında fiziksel aktivite yapılmaması ve çocukları dışarıya çıkarılmaması.

– Sıcak hava dalgasından etkilenen bölgelerdeki yerel öz yönetim birimleri, Kızılhaç ve Sosyal İşler Merkezleri daha aktif yaklaşıma sahip olmalı ve yalnız, yaşlı, zayıf insanlara ve evsizlere yardım sağlamalı.

– Bazı riskli üretim ve teknolojik süreçlerin maruz kalan işçilerin sağlığı için ek risk oluşturabileceği dikkate alınarak, işverenlere bu alanda yasal düzenlemelere uyma zorunluluğu hatırlatılmaktadır.”

Sağlık Bakanlığı’ndaki yüksek sıcaklıkların etkilerini izleme komisyonu, durumu sürekli olarak izlemekte ve gerektiği takdirde yüksek sıcaklıkların olası zararlı etkilerini en aza indirmek için önlem ve faaliyetler önermektedir.

Önceki Haber

Bakan Yardımcısı Rahman “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Bağımsızlığının 30. Yılı ve Avro-Atlantik Süreci” paneline katıldı

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Caferi ile görüştü