K. Makedonya, NATO siber savunma merkezine kabul edildi

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Estonya’ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında Talin kentinde bulunan NATO Kooperatif Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ni (NATO CCDCOE) ziyaret etti.

Merkez müdürü ile yaptığı görüşmede Osmani, bu tür zorluklarla başa çıkmak için ulusal kapasiteleri güçlendirmek için bir dizi faaliyet yürüten Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti’nin gündeminin üst sıralarında siber güvenliğin yer aldığını vurguladı.

Siber güvenlik ve hibrit tehditler için ulusal stratejilere dayanmadığını kaydeden Osmani, Ukrayna’da savaşın başlamasıyla daha sık ve yoğun hale gelen kritik altyapıya yönelik saldırıların önlenmesi, yanıtlanması ve iyileştirilmesi için Hükümetin tüm paydaşlarla – özel sektör, araştırma ve akademik topluluk ve sivil toplum ile sürekli işbirliği içinde olduğunu bildirdi.

NATO Kooperatif Siber Savunma Merkezi 2008 yılında kurulmuştur ve Uluslararası Askeri Örgüt statüsüne sahiptir. Misyonu, siber savunma araştırmaları, eğitimleri ve tatbikatlarında benzersiz disiplinler arası uzmanlıkla üye ülkeleri ve NATO’yu desteklemektir.

Read Previous

Ekonomi Bakanı: Önümüzdeki 10 gün içinde temel gıda ürünleri fiyatlarında indirim olacak

Read Next

Başkent Üsküp’te 207 trafik cezası kesildi