Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan adayı Dimitar Kovaçevski’nin sunduğu yeni hükümet kabinesi ve programı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor.

Yeni hükümetin oluşumu, programı ve politikaları konusunda bugün mecliste düzenlenen oturumda muhalefet ve iktidar partileri milletvekillerinden tamamen zıt açıklamalar yapılıyor.

Muhalefet milletvekilleri yaptıkları açıklamada, yeni hükümetin bir öncekinin devamı olduğu ve başarısız olacağı belirtilirken, eski ve yıpranmış kadroların yeni şeyler sunamayacakları kaydedildi.

Söz konusu yeni hükümetin meşruiyeti olmadığını ifade eden muhalefet vekiller, yeni başbakan adayının millet tarafından seçilmediğini ve iktidarın yerel seçimlerde kaybettiği belirtildi.

İktidar milletvekilleri ise yeni hükümetin önceki hükümetin olumlu seyrini sürdüreceğini ve meşruiyetin 2020’deki seçimlerde alındığını aynı zamanda hükümet çoğunluğunun artırılmasının da bunun kanıtı olduğunu ifade etti.

Meclis oturumu, olağan öğle tatilinin ardından devam ediyor. Oturum bugün başladı ve yeni hükümetin seçimi en geç yarın gece yarısına kadar oylanmalı.

Önceki Haber

Nadal’dan Sırp tenisçi Djokovic’e eleştiri

Sonraki Haber

Hollanda’dan Sırp Cumhuriyeti entitesine yaptırım açıklaması