K. Makedonya Meclisi’nde teknik hükümet oturumu düzenleniyor

Kuzey Makedonya Meclisi bugün 141’inci oturumuna gündemindeki tek maddenin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti hükümetinin seçimi olmasıyla başladı.

Gündem 67 “evet” oyla, aleyhte oy ve çekimser oyla kabul edildi. Salonda kayıtlı 108 milletvekili vardı.

8 Mayıs’taki milletvekili seçimlerinden yüz gün önce kurulan geçici hükümeti kurmakla görevli Talat Caferi, dün programı ve yeni hükümetin önerilen kompozisyonunu sundu. Geçiş hükümetinin temel görevi adil ve demokratik parlamento seçimlerini düzenlemek.

Ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE Milletvekili Antonio Miloşoski, 141. Meclis oturumunda yaptığı konuşmanın başında, firari Dimitar Kovacevski’nin koltuktan kalkacağını, böylece kendisi gibi firari olan Talat Caferi’nin de koltuğa oturacağını söyledi.

VMRO DPMNE’nin teknik hükümeti oylamayacağını kaydeden Miloşoski, ‘’VMRO-DPMNE ve Koalisyon iki nedenden dolayı bu Hükümete oy vermeyecektir; birincisi, başbakanlık görevinin en az milletvekili sayısına sahip parti için yasal olmadığına inanıyoruz. İkincisi, Makedonya’da başbakanlık pozisyonunun, yüksek yolsuzluk ve skandallarla anılan bir parti tarafından üstlenilmemesi gerektiğine inanıyoruz.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Miloşoski’nin konuşmasının ardından VMRO-DPMNE milletvekilleri oturumu terk etti.

İlk Arnavut Başbakan olacak Talat Caferi’nin teknik hükümetinin bugün Meclis’te oylanması bekleniyor.

Read Previous

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile “Ukshin Hoti” Üniversitesi arasında iş birliği anlaşması

Read Next

K. Makedonya’nın ilk Arnavut Başbakanı Talat Caferi oldu