K. Makedonya Meclisi sadece 88 gün çalıştı ve 50 oturum yaptı

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Meclis’in 2022 çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Meclis Başkanı Talat Caferi, ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE’nin aktif ablukasının Meclis’in yeni bir çalışma biçimine yol açtığını ve bunun sonucunun vatandaşlar tarafından takdir edileceğini söyledi.

Çalışmalarında yasalara ve tüzüğe uygun davrandığını kaydeden Caferi, “2022’de Meclis 88 günde 39 yeni oturum düzenledi ve geçen yılki uzatmalarla birlikte 50 oturum düzenlemiş oldu. Meclis eğitim komisyonu en fazla yasa birikimine sahip.” ifadelerini kullandı.

VMRO-DPMNE’nin Meclis çalışmalarını aktif olarak engelleme kararından sonra bunun bir meydan okuma olduğunu belirten Caferi, “Meclis’in çalışma şeklinde yeni bir durum yarattı. Bu duruma alışık olmadığımız için bu duruma uyum sağlamak zorundaydık. Karar bağlamından bakıldığında, elbette, demokratik bir öznenin siyasi hayata katılma, Parlamento’da nasıl hareket edeceğine dair siyasi bir karara sahip olması demokratik bir siyasi haktır. Bu yönüyle kabul edilemez veya yasaklanmış bir şey olarak değerlendiremezsiniz.” diye konuştu.

Caferi, “Böyle bir kararın sonucuna göre, vatandaşların geçilen tüm noktaları ve hükümetin eylemsizliği nedeniyle geçilmeyenleri karşılaştırma fırsatı bulduklarında, yaşadıklarına göre uygun bir karar vereceklerine dikkat çekiyor. Bu tür kararların ne kadar vatandaşın lehine ne kadar vatandaşın aleyhine olduğunu komisyonlar ve vatandaş takdir edebilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Arnavutluk’ta Makedonya uyuşturucu pazarına girmesi beklenen uyuşturucu kaçakçılığı önlendi

Read Next

Balkanlara Yolculuk TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda Başlıyor