K. Makedonya, İspanya’dan yüzer güneş enerjisi santrali tedariki için anlaşma imzaladı

Kuzey Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanlığı, İspanya’dan yüzer güneş enerjisi santrali tedariki için anlaşma imzaladı.

İspanya’dan gelen 765 bin 158 euro’luk bir hibe ile ülke, yüzen fotovoltaik panellerin kurulumu için bir çalışma yapacak. Amaç, “Vodostopanstvo” Kamu Şirketi’nin pompa istasyonları için elektrik maliyetlerini azaltmak ve çiftçiler tarafından kullanılan sulama suyunun maliyetinin artmasına izin vermemek.

Hibe anlaşması bugün Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanı Lyupço Nikolovski ile teknik destek sağlaması gereken İspanyol şirketi “Globaltek” temsilcileri tarafından imzalandı.

Projenin uygulanması üç aşamada gerçekleşecek. İlk aşamada fotovoltaik panellerin kurulacağı yerler belirlenecek, ikinci aşama konsept, tasarım ve fizibilite çalışması için olacak, ve üçüncü aşama fotovoltaik sistemlerin kurulumu olacaktır.

Hibe kaynakları, Avrupa Konsolidasyon, Dönüşüm ve Dayanıklılık Planı aracılığıyla temin edildi ve İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendi.

Fotovoltaik paneller aracılığıyla elektrik üretimi, “Vodostopanstvo” Şirketi’nin pompa istasyonları için elektrik maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmalıdır. Son iki yılda elektrik maliyeti oldukça yükseldi ve maliyetler oldukça yüksek.

Çiftçilere verilen suyun hizmet olarak fiyatını artırmamak için bu enerji üretimi, elektrik maliyetine bir karşılık olarak kullanılacak, yani su fiyatının değişmeden kalması için, anlaşmanın imzalanmasından sonra Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

Bakan Nikolovski’ye göre, istikrarlı sulama sistemi olmadan istikrarlı tarım olmaz, ve su tedarik kapasitelerine yatırım, Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanlığı’nın öncelikli hedeflerinden biridir.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Letonya Cumhurbaşkanı Rinkevičs ile görüştü

Read Next

18 yaşındaki Sırp futbolcu Jovan Mijatovic’i Fenerbahçe’ye önerdiler