K. Makedonya ile Türkiye arasında stratejik konsey kurulması konusunda anlaşmaya varıldı

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Antalya Diplomasi Forumu’na katılımı kapsamında Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüştü.

Antalya’da düzenlenen görüşmede muhataplar, iki ülke arasında güçlü geleneksel dostluk ve ortaklık ruhuyla yürütülen genel ilişkilerin seviyesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bunu güçlendirmek için iki hükümet arasında ortak bir toplantı başlatılması konusunda mutabakata vardı.

Bu yıl, ülkeler arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 32. yılı olduğunun altını çizen Osmani, “Türkiye’nin sürekli olarak Kuzey Makedonya’nın önemli dostu ve müttefiki olmasının üzerinden 30 yılı aşkın bir süreyi kutlayacağız. Dolayısıyla bu geleneksel ortaklığımızı iki hükümetin ortak toplantısı yoluyla geliştirmeye devam etmek bizim yükümlülüğümüzdür.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki ticaret alışverişine ilişkin Osmani, son 5 yıldır sürekli büyüme içerisinde olduğunu ancak ekonomik ve turistik iş birliği için de tüm potansiyelleri kullanmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bakanlar ayrıca uluslararası kuruluşlar bünyesinde çok taraflı işbirliğini, özellikle de NATO İttifakı içindeki ittifakı ele aldılar.

Toplantıda diğer güncel dış politika konularının yanı sıra yeni jeopolitik koşullardan kaynaklanan zorluklar hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

Osmani, Antalya’da kaldığı süre boyunca farklı ülkelerden meslektaşlarıyla çok sayıda toplantı yaptı.

Read Previous

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic: AB fikri, ideası aslında Batı Balkan ülkeleri için destekleyici bir faktör

Read Next

İran Arnavutluk’a Neden Saldırıyor?