Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ve Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün İstanbul’da iki ülke hükümetleri tarafından desteklenen askeri-mali işbirliğine ilişkin beş yıllık bir anlaşma ve uygulanması için bir protokol imzaladı.

Anlaşma, ordunun kapasitelerini modernize etmek ve savaşa hazırlığı güçlendirmek için Kuzey Makedonya tarafından kullanılacak olan fonların yıllık bazda aşamalı olarak tahsis edilmesini öngörüyor.

Savunma Bakanı Şekerinska, Kuzey Makedonya ve Türkiye’nin sadece stratejik ortaklar değil, aynı zamanda son derece saygı duyulan ve yaklaşık otuz yıldır ilişkilerde tek bir leke bırakmayan iş birliği yapan dostlar olduğunu söyledi.

Şekerinska, “Askeri-mali işbirliği anlaşması, NATO ile güçlendirilen dostluk ve işbirliğinin bir başka teyididir ve 30. NATO üyesi olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ordusunun standartlarını ve savaşa hazır olma durumunu iyileştirmede büyük yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Akar da anlaşmanın imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hızlı ve başarılı bir uygulama beklediğini söyledi.

İki bakan, iklim krizine, her iki ülkedeki yangın durumuna ve Türkiye’de can kaybına neden olan sel felaketlerine değinerek, iklim değişikliğinin önemini ve sonuçlarını hafifletmek için çözümler bulunması gerektiğini vurguladı.


Kuzey Makedonya Ordusu’nun yangın söndürme faaliyetlerindeki yüksek katılımından söz eden Şekerinska, “”Neredeyse tüm bölgeyi etkileyen bu tür doğal afetler, savunma politikalarımızı ayarlamamız ve sürdürülebilir çözümler bulmamız gereken bir güvenlik sorunu haline geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

K. Makedonya Savunma Bakanlığı’ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığından bu yana Kuzey Makedonya’nın değerli bir ortağı ve dostu olmuştur. İki ülke, Afganistan’daki NATO Kararlı Destek Misyonu’na ortaklaşa katıldı. SEDM girişimi kapsamında, halihazırda ülkemizin ev sahipliği yaptığı SEEBRIG Güneydoğu Avrupa Tugayı’nda da Kuzey Makedonya ve Türkiye işbirliği yapıyor.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Son 24 saatte 999 yeni vaka, 14 ölü

Sonraki Haber

Yunan sahil güvenlik unsurlarınca Türk kara sularına itilen 12 düzensiz göçmen kurtarıldı