Bugünden itibaren Kuzey Makedonya’ya giriş ve çıkışlarda aşı sertifikası ya da negatif test talep edilmesi, gümrük kapılarında test yapılıp yapılamayacağı sorusunu akıllara getirdi.

Kuzey Makedonya Hükümet Sözcüsü Muhamet Hoca, ülkedeki gümrük kapılarında test yapma imkanının olmayacağını söyledi.

Hoca, “(Söz konusu) Tedbir, ülkemizi aktif bağışıklama politikaları izleyen ve virüs ihraç eden bir ülke olarak tanınmaması gereken bir ülke olarak tanımak için gereken her şeyi yapma kararlılığımız ve ifadesidir. Aşı veya aşılanmış Covid-19 kanıtı sağlama prosedürünün, vatandaşların kesinlikle saygı duyması gereken büyük Avrupa ve dünya ülkelerine girerken sınır geçişlerini kontrol etmek için yaygın bir prosedür olduğu ve bu nedenle bu önlemin büyük oranda uygulandığı unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

1 Eylül 2021 tarihinden itibaren hem yerli hem yabancı vatandaşlar ülkeye giriş çıkışlarda en az iki doz aşı aldığını kanıtlayan belge ya da İyileşme gününden itibaren son 45 gün içinde KOVID-19’u geçtiğine dair sertifika ya da Kuzey Makedonya topraklarına girmeden 72 saat önce yapılan PCR testinden negatif çıkan sağlık raporu istenecek.

Önceki Haber

İstanbulspor, Kosovalı futbolcu Jetmir Topalli’yi kadrosuna kattı

Sonraki Haber

FETÖ ihanet çetesini Balkanlar’dan da söküp atacağız