Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı resmi twitter hesabı, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in işgalci İsrail’i mağdur olarak gösteren tweetini retweetlemesi ülkede tepkilere yol açtı.

14 Mayıs 2021 tarihinde Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı resmi twitter hesabından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Filistin-İsrail arasında devam eden çatışmalarla ilgili atmış olduğu tek taraflı ve gerçeklerden uzak, adeta İsrail’in mağdur olarak lanse edildiği tweeti alıntılayarak destek mesajı yayınladı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı resmi twitter hesabından yapılan bu paylaşım Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) sıralarından Müslüman ve Arnavut olan Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’nin tepki toplamasına neden oldu.

Ülkedeki vatandaşlar sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda Dışişleri Bakanı olan Osmani’yi ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski ile aynı tavırda olmak ve Filistin’de başta çocuk ve yaşlılar olmak üzere şehit edilenleri göz ardı etmekle suçladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının son verilerine göre, 10 Mayıs’tan bu yana İsrail’in Gazze saldırılarında 41’i çocuk, 23’ü kadın 145 Filistinli hayatını kaybetti, 1100 kişi yaralandı.

Önceki Haber

Beşiktaş şampiyon

Sonraki Haber

İsrail’e tüm uluslararası uçuşlar durduruldu