K. Makedonya Dışişleri Bakanı: AB üyeliği için çalışmaya devam etmeliyiz

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Avrupa Birliği (AB) üyeliği için çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani bir tv kanalında yaptığı açıklamalarda, “Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen gelip Batı Balkan ülkeleriyle AB genişlemesine desteğin açık olduğunu söylediği sürece, çalışmaya devam etmemiz, kendimizi kanıtlamamız ve onları ikna etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

AB’nin Batı Balkanlar’a yönelik tutumunda oy birliği açısından mesajın iyi olmadığını ve kendisinin de söylediği gibi yeni bir şey olmadığına dikkat çeken Osmani, “AB’nin 6 yeni üyenin katılması için çok çalıştığını düşünen, komisyon üyeleriyle veto haklarını tehdit eden üye ülkeler var.” diye konuştu.

Karar taslağının bazı bölümlerinden bağımsız olarak, AB’nin bölgeye üyelik konusunda kararlı olduğunu ve bu seçeneğin alternatifsiz olduğunu ifade ettiğini belirten Osmani, “Von der Layen Üsküp’e gelip desteğin açık olduğunu söylediği sürece, çalışmaya devam etmemiz, kendimizi göstermemiz, onları orada olmayı hak ettiğimizi kanıtlamamız ve ikna etmemiz gerekiyor, çünkü bu bizim hatamız değil.” diye konuştu.

Read Previous

Türkiye, Maarif Vakfının ‘uluslararası okul ağıyla’ dünyada ilk beş ülke arasına girdi

Read Next

Hükümet nüfus sayımının uzatılmasını görüşmedi