K. Makedonya Demiryolları Müdürü Palloshi, TCDD Genel Müdürü Pezük ile görüştü

Kuzey Makedonya Demiryolları Müdürü Mubekir Palloshi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Hasan Pezük ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kuzey Makedonya Demiryolları Müdürü Mubekir Palloshi ve beraberindeki heyet, Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Hasan Pezük ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Palloshi, görüşme ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “TCDD – Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları – Ulaştırma Genel Müdürü Hasan Pezük’ün daveti üzerine bugün Ankara’da demiryolları üzerine bölgesel projeleri, karşılıklı işbirliğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasına ve artmasına yardımcı olma olasılığını ele aldığımız bir toplantı gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verdi.

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Demiryolları’nın demiryolu idareleri arasında ikili iş birliği olanaklarının geliştirilmesi konulu toplantı  Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıda İstanbul Selanik Üsküp Yolcu Treni İşletilmesi İçin Görüşmelerin Sürdürülmesi İstendi.

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Hasan Pezük’ün başkanlığında, Strateji Geliştirme Dairesi koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantıya Genel Müdür Yardımcıları Erol Arıkan, Çetin Altun, Şinasi Kazancıoğlu ile Daire Başkanları ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Demiryolları temsilcileri katılım sağladı.

Genel Müdür Hasan Pezük mevkidaşı Mubekir Palloshi ile lokomotif kiralama, İstanbul-Selanik-Üsküp yönü ve tersi istikamette yolcu treninin faaliyete geçirilmesi ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Demiryollarına ait cer üniteleri ve çeken-çekilen araçların Türkiye’de onarılması konularında fikir alış verişinde bulundu.

Pezük: ”Demiryolu yolcu taşımacılığı diğer taşımacılık türleri içinde giderek payını arttırmaktadır. Pandemi koşullarında seferlerine ara verilen İstanbul- Sofya Ekspresimiz Nisan ayında seferlerine tekrar başladı. Üç yıl aradan sonra yolcularına kavuşan Orient Ekspresi de Ağustos ayında İstanbul’a gelecek. Uluslararası demiryolu yolcu taşımacılığının geliştirilmesi için iş birlikleri önem arz ediyor. Uluslararası yeni güzergâhlar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstanbul-Selanik-Üsküp arasında tren işletmeciliği yapılması için de faaliyetlerimiz devam ediyor.“ diye konuştu.

Read Previous

Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Arsovska, Konya Valisi Özkan ile görüştü

Read Next

Bosna Hersek’te Türk Mutfağı Haftası etkinliği düzenlendi