Kuzey Makedonya Hükümeti, 1 Eylül’den itibaren ülkeye giriş çıkışlarda zorunlu aşı sertifikası ya da test gösterilmesi kararı aldı.

1 Eylül 2021 tarihinden itibaren hem yerli hem yabancı vatandaşlar ülkeye giriş çıkışlarda en az iki doz aşı aldığını kanıtlayan belge ya da İyileşme gününden itibaren son 45 gün içinde KOVID-19’u geçtiğine dair sertifika ya da Kuzey Makedonya topraklarına girmeden 72 saat önce yapılan PCR testinden negatif çıkan sağlık raporu istenecek.

Aranan belgeleri göstermeyen yerli ve yabancı vatandaşlar 1 haftalık zorunlu karantinaya alınacak. Bu süre zarfında PCR negatif test ibraz etmeleri halinde bu süre 5 güne düşürülecek. Yabancı vatandaşlar karantina masraflarını kendileri karşılayacak.

Ülkeden transit olarak geçen yabancı vatandaşlar girişten 5 saat içinde çıkış yapması halinde belge göstermesine gerek kalmayacak.

Hükümet, yerli kamyon şoförlerinin yanı sıra ülkeden geçen yabancı uyruklu kamyon şoförleri için bu tedbire istisnalar getiren değişiklikleri kabul etti.

Bugünkü oturumda aynı zamanda, ülkedeki uluslararası havalimanlarına inen uçak mürettebatı için transit önleminden bir istisna kabul edilerek, 5 saat olan izin işlerinin doğası gereği daha uzun süre kalmalarına izin verildi.

Önceki Haber

Carovska: Öğrenciler sınıf değiştirirken sıralar dezenfekte edilecek

Sonraki Haber

Arnavutluk’a geçici sığınan Afganlar: ABD ve Kanada’ya iltica formunu doldurduk ve kabul edilmeyi umuyoruz